Nový Schengen - nová Nemecká ríša

Autor: daniel moško | 20.11.2015 o 10:17 | Karma článku: 4,55 | Prečítané:  348x

Na margo vyhlásenia holandských politikov o zámere vytvoriť akýsi Schengen "prvej akosti" mi nedalo pri pohľade na mapu neoživiť úvahy o novej Nemeckej ríši.

Ide o štáty, ktoré sú buď väčšinovo nemecké, alebo ich obyvatelia dobre ovládajú nemecký jazyk (70% Holanďanov). Sú to krajiny kultúrne blízke, a historicky patrili do jedného útvaru. A história nás učí, že niektoré "návrhy" majú za následok radu drobných udalostí, ktoré vyústia do niečoho, čo bolo v počiatočnom čase nepredstaviteľné (viď aj vznik samotnej EÚ). Krok od nového schengenu k novému štátnemu útvaru nemusí byť vôbec nezmyslom. Priemerné HDP tohto celku by bolo na úrovni 130% priemeru EÚ. Nové platidlo by bolo silnejšie ako terajšie Euro. Národnostne by sa tento útvar stal pomerne homogénnym, kde by z cca 117 miliónov obyvateľov tvorili asi 64% Nemci, 18% Holanďania (a Flámi), 4% Francúzi (Valóni), 4% prisťahovalci z východnej Európy a 10% etniká z Afriky, Blízkeho východu a bývalých kolónií.

To, že to navrhli Holanďania a Nemci to hneď akože zmietli zo stola, sú len pohyby voči verejnosti. Ktovie, možno si v Nemecku povedali, že projekt EÚ nie je už pre nich udržateľný a zmysluplný. Geopolitická situácia sa mení a ďalší hráči sa začínajú hlásiť o slovo. Možno teda príde k akémusi reštartu pokusu EÚ 2, tentokrát opäť viac menej v hraniciach zakladajúcej šestky. Teraz ale bez Francúzov. Pri tohtoročných názorových obratoch Nemcov by som sa nečudoval, že zadali Holanďanom úlohu dostať tento názor do éteru a potom, na konci, neochotne, Nemci vyslovia súhlas.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál nesúhlasí s postojmi Sulíka.


Už ste čítali?