Komunál Petržalka 2014

Autor: daniel moško | 10.11.2014 o 15:52 | Karma článku: 4,96 | Prečítané:  349x

15. novembra sa opäť vyberieme voliť našich zástupcov, tentoraz si vyberieme miestnych a mestských poslancov, starostu a primátora. Budem sa venovať ako obyvateľ Petržalky práve jej. V jednom z posledných prieskumov získal kandidát Bajan 26%, kandidátka Plšeková 18%, ďalší v poradí ako Greksa, Hrčka či Nechala o percento menej. Jeden dinosaurus, jedna pravicová kandidátka a traja nezávislí/skôr pravicoví kandidáti. Samozrejme prieskum má hodnotu toaletného papiera, to si vysvetľovať nebudeme. Na základe tohto zdrapu však konkurentov kandidátky Plšekovej vyzvali na odstúpenie. To ma vytrhlo z tak trochu predvolebnej letargie.

Keď sme už pri tejto logike, prečo vlastne v akýchkoľvek voľbách nekandidujú iba dvaja jedinci/ dve strany? Rozhodnúť sa bude musieť v prvom kole a nákladné druhé kolo sa nebude musieť konať. Že by preto, lebo demokracia umožňuje aby boli volení (okrem podmienok ako vek, bezúhonnosť atď.) akýkoľvek občania? Vlani vo voľbách do VÚC som napríklad kandidoval aj ja, pričom mi bolo jasné, že mám pramalú šancu „dať to“. Nekandidoval som ale preto, že by som si myslel, že najlepšie poznám problémy aj ich riešenia a nado mňa niet. Kandidoval som preto, že som mal silný pocit, že chcem pomáhať svojej Petržalke a že z úradnej pozície budem mať na to väčšie páky, než ako občan. Občan má právo byť volený a kto sa na to cíti, nech to vyskúša. Ľudia nie sú takí sprostí, aby nevycítili, kto s akým zámerom do toho ide.

Bajan vládol v rokoch 1994-2006 a od roku 2010 a aj jeho podporovatelia musia uznať, že byť tak dlho v jednej funkcii je v poriadku možno v totalite, ale nie v dynamickej demokracii. Neznižujem tým veci, ktoré sa mu za tých neuveriteľných 16 rokov vo funkcii podarili (aj keď to je obdobie, za ktoré sa mali stať z Petržalky druhé „Benátky“), ale jednoducho je potrebné dať priestor mladšej generácii a novým pohľadom na veci, pretože tých negatívnych vecí v jeho podaní bolo viac než dosť. Kandidátka Plšeková neuspela vo voľbách „starosta 2010“ a občania ju neposunuli do VÚC ani vlani. To by mohol byť signál, že táto osoba zrejme nemá taký výtlak a obľubu, aby mohla zvíťaziť. Byť jedným z tisícov jej pacientov na poliklinike, a byť s jej výkonmi spokojný, nevolil by som ju z princípu. Nechať si ju odísť do politiky? Kam pôjdu všetci jej pacienti? Alebo plánuje skĺbiť post starostu aj lekárky, neviem. Trefne sa k tomu vyjadril ďalší kandidát, bývalý spolustraník Greksa. On a ďalší v poradí – Hrčka a Nechala, sú typmi kandidátov, kde je šanca, že dajú po prstoch zabehaným cestičkám chobotnice. Výzva na ich odstúpenie je priehľadná a zúfalá.

Teraz osobné preferencie. Budem voliť za starostu nezávislého kandidáta Jána Hrčku. Za miestneho poslanca odporúčam Vladimíra Dolinaya. Voľbou (najmä) týchto dvoch ľudí (okrem iných samozrejme) si budem môcť 15. novembra večer kľudne ľahnúť do postele, pretože veci sa začnú meniť k lepšiemu.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kto v skutočnosti volí populistov a extrémistov, prečo to tak je a čo sa s tým dá robiť

Príklady z regiónov ukazujú, ako sa dá riešiť problém vylúčení.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Vieme, čo nechceme. To je dobrý začiatok

Urobme rozhodnutie, za ktoré sa nám poďakujú generácie.

Parlamentné voľby 2020

Ako voliť vo voľbách a čo pripravujeme na SME.sk? (otázky a odpovede)

Volebné spravodajstvo s výsledkami.


Už ste čítali?