Slovan vs Slovan (po dva a pol roku)

Autor: daniel moško | 8.11.2014 o 9:11 | Karma článku: 3,79 | Prečítané:  993x

Pred dvoma rokmi som sa pozastavil nad odlišným stavom dvoch Slovanov v Bratislave, hokejovým a futbalovým (http://danielmosko.blog.sme.sk/c/311261/Slovan-vs-Slovan.html ). Po vyše dvoch rokoch som sa pozrel, čo sa zmenilo za tie dve sezóny a či sa moje predikcie uberali správnym smerom.

Hokejový Slovan účinkuje vo svojej tretej sezóne v KHL a tak si už môžeme s odstupom času pozrieť, čo sa zmenilo od chvíle jeho vstupu do tejto súťaže. Po prvej sezóne, kedy zapanoval ošiaľ a Slovan sa dostal do playoff, nasledovala druhá menej úspešná sezóna – slabší káder aj výsledky však paradoxne nepreriedili počty divákov na štadióne a Slovan sa mohol pýšiť nápisom „vypredané“ na každom zápase. Záujem o hokejovú kvalitu (keď už nie tú domácu, tak tú u hostí) pretrvával naďalej. Pred touto sezónou vyzeral káder Slovana oveľa lepšie a aj keď výkony trochu zaostávajú za očakávaniami, klub sa pohybuje v pásme postupu a po roku má opäť šancu na playoff. Začal sa však ukazovať fenomén istého presýtenia hokeja u divákov, kedy tohtoročná návštevnosť išla trochu nadol a pohybuje sa iba okolo hranice 90% kapacity (čo by ini za to dali, však). Prostredie, marketing, kvalita ligy, to všetko bolo v prvom ročníku nastavené a fungovalo to, bez nejakých zmien. Možno sa sporiť, či celková kvalita KHL nešla trochu nadol, avšak to asi nie je hlavným dôvodom poklesu návštevnosti. Všetko sa raz preje, aj to najlepšie. Zatiaľ si však v hokejovom Slovane môžu triasť rukami a usmievať sa, klub si drží svoj štandard a je úspešným športovým projektom. V dlhodobejšom horizonte však bude musieť klub pridať na všetkých frontoch, ak nemá byť stropom iba snaha o účasť v playoff.

Futbalový Slovan je príbehom o tom, ako môžu mať dva kluby s rovnakým názvom spoločný ozaj iba ten názov. Ešte kapacita oboch stánkov je približne rovnaká (10055 na hokejovom, cca 11600 na futbalovom). Ich osud bol za poslednej 2,5 sezóny diametrálne odlišný. Čo sa týka športových výsledkov, futbalový Slovan vyhral dva krát Corgoň ligu (so 4 a 12 bodovým náskokom), pričom ten hokejový zatiaľ „len“ raz postúpil medzi top 16 teamov  KHL, avšak tým nejaká štatistická prevaha futbalového klubu končí. V pohárovej Európe Slovan pravidelne zlyhával: v ročníku 2012/2013 vypadol v 2.predkole EL s maďarským Videotonom, o rok neskôr v 2.predkole LM s bulharským Ludogoretsom. V tejto sezóne zaknihoval úspech prechodom troma predkolami LM a postupom do skupiny EL. V predkolách LM mal v 6 zápasoch bilanciu 3 výhry, 2 remízy a 1 prehra, a tá jediná ich pripravila (asi chvalabohu) o účasť v skupine LM. Aj účasť v skupine EL však vyzerá, ako by sa tam klub ocitol nejakým nedopatrením (0 bodov a skóre 0-14). V posledných troch sezónach sa priemerná domáca návštevnosť pohybovala okolo 2000 ľudí (v tejto prebiehajúcej len cca 1500). Samozrejme by bolo nespravodlivé porovnávať návštevnosť futbalovej ligy s hokejovom nadnárodnou súťažou. Aké boli teda priemerné návštevy Slovana v Európskej konfrontácii posledných troch rokov? (Videoton, Ludogorets, TNS, Tiraspol, Borisov, Neapol a Sparta) a priemer cca 7400 divákov. Oproti priemeru posledných troch ligových sezón (2000, 2200, 1500) v každom prípade rozdiel. Ale zároveň upozorňuje na fakt, že Slovan nedokázal ani pri tak riedkej konfrontácii s európskym futbalom (7 zápasov za tri roky) vypredať malé Pasienky. Čo ten hokejový vo svojej aréne dokáže (dokazoval) pravidelne. Otázkou ostáva, čo avizované zimné zmeny plánované Chovancom spravia. Nech by aj nakúpili kvalitu a la Madrid, aj nadpriemerní hráči by v rámci úbohej ligovej konfrontácie časom upadli, ak nehrávate v kvalitnej domácej lige ťažké zápasy, ťažko si udržíte vysokú výkonnosť. Pre Slovan platí nasledovné – kvalitný Slovan pôjde nahor iba v kvalitnejšej lige.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Penta nevyplatí Kočnerove zmenky za 11 miliónov

Nie je známe, kde sú zmenky a kto je ich majiteľom.

AUTORSKÁ STRANA MATÚŠA KRČMÁRIKA

Český diktátor je o krok bližšie

Čechom akoby to bolo jedno.


Už ste čítali?