Predaný Krym

Autor: daniel moško | 10.3.2014 o 6:15 | Karma článku: 6,83 | Prečítané:  757x

Po udalostiach posledných dní je jasné, že celé medzinárodné pozdvihnutie okolo obsadenia Krymu ruskými vojskami (pardon - domobranou), bolo iba okázalým šušťaním a hrkaním slúžiacim na zamestnanie verejnej mienky.

      Potvrdzuje sa, čo nadobúdalo jasné kontúry už dni dozadu - Krym je ruský a je to uzavretá kapitola. Všetko ostatné okolo je len robenie pliec, póz a rečí. Keby sme sa obzreli dozadu, kde sa spravili chyby a čo sa mohlo urobiť inak, museli by sme sa vrátiť až niekoľko mesiacov dozadu. Ukrajina bola krok od podpisu asociačnej zmluvy s EÚ, ktorou sa mala bližšie primknúť k Západu. Rusko samozrejme všetko pozorne sledovalo a o minútu dvanásť prišlo s niečím, čo primälo Janukovyča obrátiť kartu. Zrazu bol víťazom včerajší porazený a domnelý víťaz pokorený. Hra pokračovala. Po zvrhnutí vlády mala opäť navrch EÚ a zdalo sa že Rusko bude musieť sklopiť oči. Avšak predpokladám, že obe strany boli pripravené už dlho-dlho predtým a žiaľ musím konštatovať, že Rusko očividne lepšie. Postoj EÚ až do dnešných dní pripomína niečo milo-naivno-hlúpučké. S čím rátali bruselskí stratégovia? Ozaj verili, že Rusko povie „no tak si ju majte" a odíde za Ural? Podľa všetkého, už pár dní po prevrate začali Rusi premyslene s plíživou anexiou Krymu. Asi najžičlivejšia a najviac proruská časť Ukrajiny v kombinácii s deklarovaním zrušenia používania jazykov menšín namiešala kokteil, ktorý sa servíruje v týchto dňoch. Rusko bolo vojensky pripravené, zatiaľ čo Západ vôbec a Ukrajinská vláda bola zamestnaná chaosom. Aj tak mi však ostáva niekoľko otáznikov. Ukrajinské nové vedenie a velenie sa ani raz ani len nepokúsilo niečo spraviť so situáciou na Kryme, ani vtedy, keď jedinými ozbrojencami na polostrove (nehovorím o Sevastopole) boli ukrajinské jednotky a proti nim nejaké maximálne polo ozbrojené skupinky miestnych nadšencov. Jednoducho sa pozerali na to, ako polostrov zaplavujú ruskí vojaci. V dnešnej situácii by musela Ukrajina nasadiť štvrtinu celej armády, aby dorovnala aspoň početne sily na polostrove. Rusko testovalo odozvy a tie boli, ako vieme, veľmi mierne. Vlastne mám pocit, že Krym bol napriek mediálnemu zhrozeniu jednoducho odovzdaný a všetky tie „sankcie" majú skôr slúžiť nie na to, aby sa Rusi stiahli z Krymu, ale aby NEŠLI ĎALEJ. Nie že by netestovali túto možnosť: v niekoľkých krajských mestách sa konali sporadické proruské demonštrácie, ale očividne nepadli na živnú pôdu. Podiel Rusov je tam na úrovni 20-40% a to nepredstavuje početnosť, kedy by mohli byť ich názory úspešné v nejakom referende, ak by sa aj konalo.

Čo naozaj nastane po 16.marci s tými, ktorí budú na Kryme a nebudú zdieľať proruské postoje, známe nie je. Ale Kyjev už zastavil prísun peňazí na polostrov, zablokoval účty úradov či voličské zoznamy. Rusi zase kopú zákopy. Zdá sa, že obe strany akceptovali status quo. Západ až po dlhých dňoch nič nerobenia a za zvukov kriku z Kyjeva poslal nejaké stíhačky do Pobaltia či Poľska. Členských štátov NATO. Na Ukrajinu zatiaľ nevstúpila ani noha a vyzerá to tak že to ani nie je v pláne. Prítomnosť US torpédoborca v Čiernom mori má slúžiť v rámci „politiky zadržiavania". Z týchto faktov mi vychádza nasledovný záver - Ukrajina je braná napriek všetkému čo čítame a vidíme za Ruskú zónu vplyvu. Krym bol predaný s nádejou že to Rusom bude stačiť. Ak náhodou nie, bude na Ukrajinskej armáde, ako to zvládne. Tá však napriek tomu, že v jednom z jej krajov pochodujú desaťtisíce cudzích vojakov, nerobí nič. Správanie NATO mi zároveň pripadá, ako by sa skôr obávali ruských vojakov pri Vilniuse či Krakove, než to, čo sa deje či bude diať ďalej na východ. Ak Rusko náhodou vpadne na Ukrajinu, Západ sa postaví na jej západnú hranicu a ukáže červenú líniu. Tá však na smolu Ukrajincov bude prechádzať na opačnej strane krajiny ako dúfali ešte prednedávnom.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Kto v skutočnosti volí populistov a extrémistov, prečo to tak je a čo sa s tým dá robiť

Príklady z regiónov ukazujú, ako sa dá riešiť problém vylúčení.

Stĺpček šéfredaktorky Beaty Balogovej

Vieme, čo nechceme. To je dobrý začiatok

Urobme rozhodnutie, za ktoré sa nám poďakujú generácie.

Parlamentné voľby 2020

Ako voliť vo voľbách a čo pripravujeme na SME.sk? (otázky a odpovede)

Volebné spravodajstvo s výsledkami.


Už ste čítali?