Krym ako rozbuška

Autor: daniel moško | 28.2.2014 o 7:58 | (upravené 28.2.2014 o 8:08) Karma článku: 5,93 | Prečítané:  813x

Demonštrácie podporujúce novú vládu Ukrajiny zo strany Tatárov a Ukrajincov, demonštrácie vyzývajúce na nezávislosť Krymu či jeho pripojenie k Rusku zo strany Rusov. Fyzické incidenty, zranení a mŕtvy.

Ako som písal pred troma dňami TU , zrkadlový scenár udalostí z Kyjeva začíname vidieť na Kryme, v opačnom garde. Majdan zvrhol proruskú politickú elitu krajiny, ktorá (ak berieme do úvahy údaje zo ščítania obyvateľstva) chcela prinútiť 78% väčšinu Ukrajincov k pripojeniu krajiny do Ruskej sféry vplyvu. Na Kryme, ktorý má status autonómie a 60% jeho obyvateľov sú Rusi, chce zase miestna politická sila osamostatnenie či pripojenie k Ruskej federácii (o čom má napovedať referendum plánované na 25.mája). Obávam sa však, že k tomuto ani nemusí, pri obrovskom tempe udalostí a eskalácii konfliktu, prísť. Obavy mám preto, že na základe vyjadrení a činov Západu a Ruska musím konštatovať, že tí jední iba rozprávajú, zatiaľ čo tí druhí konajú. Stručná prehliadka posledných výrokov je zahanbujúca: USA vyhlásilo že „silne podporujú územnú celistvosť a zvrchovanosť Ukrajiny a očakáva že ostatné štáty urobia to isté". Európski politici (tak ako počas celého trvania Majdanu) vypisujú na twitery statusy (Sikorski, Rasmussen), chodia na priateľské „podporné" návštevy do Kyjeva. Niečo k veci a konkrétne prezradil pre Reuters vojenský veliteľ síl NATO v Európe Breedlove, ktorý prehlásil že USA ani NATO nemajú pripravený plán protiakcie, ak by sa Rusko rozhodlo vojensky na Kryme zakročiť. Na otázku, či má z toho obavy povedal že „toho by sa mal obávať každý, ale nie je to momentálne jeho najväčšia obava". Tak to mi vyrazilo dych. Ako kolega Krajniak písal vo svojom blogu , má obavy o obsadenie postov vedenia NATO či zahraničnej politiky EÚ. Dúfam ale, že jeho obavy sa nenaplnia, nakoľko si len ťažko viem predstaviť viac nekompetentné figúrky, aké sú tam už teraz a snaď už prekonané nebudú. Európa už desaťročia vojensky upadá a to čo vidíme dnes, sú žvásty, žvásty, žvásty - to je všetko, čo Európa pre Ukrajinu reálne vie urobiť. Ak niekto robí geopolitiku podopretú „vyhláseniami" a „očakávaniami", koleduje si iba o problém. Pripadá mi to až, že EU a USA nahrávajú Rusku. Tí sú totiž v tejto situácii zatiaľ jediní, kto reálne chce a vie niečo urobiť (viď pohotovosť 150 tisíc vojakov v západnej časti Ruska či bojová pohotovosť letectva) a ak sa ozaj rozhodnú, nikto pre Ukrajinu geopolitický konflikt nebude vyvolávať. Pri dnešnom stave vecí sa zdá, že na to Ukrajinci ostanú sami. Avšak, falošné tóny z úst nového vrchného veliteľa ukrajinských síl Turčinova, ktorý označil obsadenie budovy v Simferopole za „protištátny zločin", len nahrávajú pocitu dvojitého metra, kedy len pár dní po násilí sprevádzajúcom zvrhnutí starej vlády, odopiera podobnú možnosť autonómnemu Krymu; a môžu byť pozvánkou pre východného suseda, ktorý je zoskupený hneď za hranicami.

Mapa podielu rusov na Kryme:

UUU_tab_tab_tab.JPG

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál nesúhlasí s postojmi Sulíka.


Už ste čítali?