Preskupenia voličov v 2.kole župných volieb

Autor: daniel moško | 25.11.2013 o 6:33 | (upravené 25.11.2013 o 6:39) Karma článku: 10,38 | Prečítané:  467x

Máme za sebou druhé kolo župných volieb. Poďme sa pozrieť štatisticky ktorý kandidát získal, ktorý stratil, na koho stranu sa priklonili voliči neúspešných kandidátov v prvom kole.

BSK - v tomto kraji prišlo voliť o 18 tisíc voličov menej. Napriek tomu Pavol Frešo získal o 17 tisíc hlasov viac. Tu zďaleka nešlo iba o hlasy voličov Novej väčšiny - matematicky to vychádza že proti kandidátke Flašíkovej-Beňovej volili úplne všetci tí, ktorí v prvom kole volili iných kandidátov a prišli aj v druhom kole. Naopak SMER zlyhal extrémne. Po rokoch, kedy sa zdalo že SMER získava aj v Bratislave, prišla facka v rámci zisku 1 mandátu v krajskom poslaneckom parlamente a v druhom kole už kandidátka SMERu nepresvedčila ani toľko svojich voličov ako v prvom. Ak si trúfala Flašíková-Beňová na zisk postu župana, a zároveň na tlačovke po voľbách povie že druhé kolo bolo úspechom, tak to je výmsech vlastným voličom.

NSK - tu bol voličský pokles o 10 tisíc hlasov. Belica aj Galbavý získali napriek tomu o 3 tisíc, resp. 2,5 tisíca hlasov navyše, takže voliči v prvom kole neúspešných kandidátov rovnomerne podporili dvoch zvyšných - a väčšia časť nešla voliť vôbec.  Zaujímavé boli aj severo-južné rozdiely v ziskoch kandidátov - Galbavého zisk 93% na juhu vs Belicov 90% zisk na severe.

TTSK - tu zohrala hlavnú rolu slovensko-maďarská karta, nech sa na mňa nik nehnevá. Účasť v oboch kolách bola približne rovnaká, Mikuš získal o 17 tisíc hlasov viac (Uhliarikových 14 tisíc?) a Berényi o vyše 17 tisíc viac (Nagyových 14 tisíc?). Na juhu získal Berényi 92%, na severe naopak Mikuš 94%. Výsledok potvrdil, že tento kraj nemá zmysel v podobe v akej je.

KSK - výrazný pokles voličov o cca štvrtinu oproti prvému kolu, pričom viac sa uspokojili voliči Smeru - ich kandidát Trebuľa klesol o 8,5 tisíc hlasov, pričom Bauer získal napriek poklesu účasti o skoro 11 tisíc hlasov navyše. Po prvom kole, kde mal Trebuľa o 24 tisíc hlasov viac, je skresanie náskoku na 4 tisíc veľmi slušným záberom podporovateľov Bauera. Celková účasť voličov iba chatrných 12% však skoro deklasuje legitimitu volieb...

BBSK - nárast počtu voličov, strata Maňku o 4 tisíc hlasov a zisk Kotlebu 45 tisíc hlasov navyše! Any questions? Yes, I have. Malinké zľahčenie voličov Maňku (-4 tisíc) po vyhláseniach pravice (časti), že podporia kandidáta Smeru. Veď mal náskok 34 tisíc hlasov.  Tri možnosti: 1) Voliči Smeru sa masívne uspokojili a voliť nešli, pričom aj keď nejaké tisíce pravicových a nezávislých voličov prišli podporiť Maňku, stačilo to na podobný výsledok ako v prvom kole. 2) Voliči Smeru boli disciplinovaný, voliči pravice odignorovali usmernenia ich politických elít a ostali doma, rátajúc s tým že Maňka má taký náskok, že nemôže oň prísť. 3) Pravicoví voliči ostali nasrdení že majú ísť voliť dovtedy najväčšieho soka, a dokonca naschvál odovzdali hlas jeho súperovi. Úprimne, neverím tomu, ale je to teoretická možnosť, takže tu je. V každom prípade, Kotleba získal o 45 tisíc hlasov viac. Dá sa vôbec získať takýto počet hlasov behom 2 týždňov? Dosiaľ som si myslel že nie. Ak totiž odmietneme prvé dve možnosti, Kotleba získal to množstvo hlasov na zelenej lúke, od ľudí, ktorí v prvom kole ani nevolili. V jednom okrese dosiahol dokonca 70% zisk a to už nie je omyl alebo náhoda. To je realita miestnych obyvateľov a ich vysporiadanie sa s tým čo sa tu deje posledných 24 rokov. Zaujímavé je aj to, že ani v južných maďarsko-slovenských okresoch jeho podpora neklesla pod 40%.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Reportér Týždňa Magušin: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Redaktor Týždňa Michal Magušin sa so šéfom SNS Andrejom Dankom rozprával vo chvíli, keď sa dozvedel o pokyne na odvolanie ministra školstva Petra Plavčana (SNS).

KOMENTÁRE

Fico s Bugárom verzus Danko. Ako čítať vývoj krízy

Premiér odvolal Plavčana a Danko sa cíti urazený.


Už ste čítali?