Čo s vyššími územnými celkami?

Autor: daniel moško | 15.11.2013 o 5:56 | Karma článku: 4,41 | Prečítané:  415x

V poslednom období sa dosť diskutuje o otázke počtu územných celkov na slovensku. Je zrejmé, že ľudia sa nezžili s krajmi, ich geografické tvary vo viacerých prípadoch porušujú všetky historické a logické väzby. Napovedá tomu aj permanentne nízka volebná účasť - počas štyroch konaných volieb bola priemerná volebná účasť 22%.

Jedna premisa hovorí o tom že kraje sú občanom veľmi vzdialené - áno, čísla to potvrdzujú: počas posledných troch komunálnych volieb bola účasť 50%, zatiaľ čo vágnejšie a ľuďom vzdialené voľby do EP okolo 18,5%. Tu sedí, že čím je územný celok bližšie k občanovi, tým má väčšiu vôlu voliť.

Na druhej strane, parlamentné voľby sú celoštátne a účasť v nich je historicky najvyššia spomedzi všetkých volieb, aj tých okresných. Ibaže, ľudia v celoštátnych voľbách cítia "že ide o veľa" a sú preto zaujímavé. Na rozdiel od volieb do VÚC kde 90% občanom nie sú jasné kompetencie ani fungovanie. Tam je druhý kameň úrazu.

Nezrušíme teda kraje? Nestačia okresy, kde je účasť voličov a ich záujem veľmi solídny? Nestačil by model štát - kraj? Na prvý pohľad pekná myšlienka, ale v reálnom fungovaní štátu sa riešia témy, zďaleka presahujúce hranice malých okresov. Napr. otázku diaľnic, železníc či ropovodu a podobne musí riešiť vyšší orgán ako je okres, a je otázne, či tým všetkým zaťažovať štát, či nie je predsa potrebný nejaký medzistupeň.

Premiér hovorí o návrate k trom krajom plus hlavné mesto. Ak ale teraz skaličan nerozumel dunajskostredčanovi, bude lepšie rozumieť problémom levičana, piešťanca či komárňana? Bude Kysučan reflektovať problémy Gemerčana? Stropkovčan Moldavčana? Zrejme to bude ešte horšie ako doteraz. Áno - z hľadiska toho že Európa sa regionalizuje, je vhodné mať na slovenskej strane väčšie územné celky, ktoré budú dôstojnejším partnerom podobným celkom v zahraničí. Podľa EÚ je ideálna veľkosť regiónu okolo 1,5-2 milióny obyvateľov. Ibaže, bez populizmu, v prvom rade žijeme na Slovensku a je potrebné aby fungovali prepojenia a vzťahy v malom, na miestnej úrovni, aby boli logické a prospešné.

Osobne som za model, ktorý je na obrázku na spodu blogu. Teda pospájať okresné celky do vyšších útvarov, reflektujúc ekonomické, prírodné a historické väzby. Prestaňme konečne vyvolávať chiméry, vyťahovať národnostné karty - v tom ukazujeme aký máme strach, našu malosť. Niektoré veci sa nedajú prerobiť/prinútiť nakreslením hraníc a iba živia niečo, čo na lokálnej úrovni neexistuje.

555.PNG

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Reportér Týždňa Magušin: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Redaktor Týždňa Michal Magušin sa so šéfom SNS Andrejom Dankom rozprával vo chvíli, keď sa dozvedel o pokyne na odvolanie ministra školstva Petra Plavčana (SNS).

KOMENTÁRE

Fico s Bugárom verzus Danko. Ako čítať vývoj krízy

Premiér odvolal Plavčana a Danko sa cíti urazený.


Už ste čítali?