Nový park v Petržalke

Autor: daniel moško | 25.9.2013 o 6:58 | Karma článku: 6,68 | Prečítané:  542x

Pamätám si, že ako malý chlapec sme často chodili na územie medzi Malým a Veľkým Draždiakom, kde bola možnosť zahrať sa, opekať si na ohnisku, či kúpať sa vo vode. Dnešný stav, hlavne Malého Draždiaka a plochou medzi ním a Veľkým bratom však nie je uspokojivý a musíme žiaľ skonštatovať, že potenciál tohto územia je nevyužitý. Pritom Petržalčania (no nielen oni) potrebujú nový vitálny kvalitný park - miesto, kde sa budujú sociálne väzby v príjemnom prostredí, miesto kultúrnych podujatí, športových a turisticko-kondičných aktivít,  či iba možnosť posedieť si v tichom objatí lesa.

V súčasnosti existujúci stav pre okolie Veľkého a Malého Draždiaka je nasledovný: Malý Draždiak, obklopený chatami a rodinnými domami je akoby odtrhnutý od zvyšku mestskej časti, verejnosť jazero takmer nevyužíva (aj kvôli strmým brehom). Rozsiahla trávnato-burinová oblasť medzi Malým a Veľkým Draždiakom ožíva lokálne iba v letnej sezóne, prípadne sa degradoval na priestor na venčenie psov. Lúka následne prechádza do lesného porastu, ktorý sa dotýka východnej časti Veľkého Draždiaka. V oblasti je konečná MHD a začínajúca bytová výstavba susediaca s nemocnicou. Veľký Draždiak je naopak širokou verejnosťou využívaný celoročne, buď ako kúpalisko či klzisko. Pri jeho západnom a južnom brehu je množstvo zariadení, občerstvení a súkromná poliklinika či hotel. Problémom je elektrické vedenie veľmi vysokého napätia (110 kV), ktoré prechádza priamo nad jazerom, čo je jeden z dôvodov, prečo jazero nie je oficiálne spravované ako kúpalisko a nie sú k dispozícii ani plavčíci, kúpanie v jazere je možné len na vlastné nebezpečenstvo.  Ďalším limitom je VTL plynovod - obkľučujúci severnú aj južnú časť parku, s ochranným pásmom 4 - 8 m; a bezpečnostným pásmom 20 m.  Ďalej sú to hlavné vodovodné rády, nachádzajúce sa v južnej a východnej časti územia, vrátane  areálu BVS, a.s. Lesopark v súčasnosti pôsobí neudržiavane a vyskytujú sa tu menšie skládky - stavebný odpad, komunálny odpad. Z hľadiska sociálnej bezpečnosti územie pôsobí veľmi nebezpečne, je tu mnoho úkrytov bezdomovcov a iných okrajových skupín spoločnosti.

Práve trávnato - lesnatá plocha medzi týmito dvoma vodnými plochami by sa mala stať predmetom vybudovania nového moderného parku. Je potrebné oblasť vyčistiť, vytvoriť sieť udržiavaných chodníkov, preriediť zničený porast či naopak vysadiť vzrastlé stromy tam, kde je to potrebné. Okolo celého parku vytvoriť inline-cyklistický okruh, vnútri potom sieť chodníkov, odpočívadiel, ohnísk, detských mini-ihrísk s preliezkami, za úvahu stojí vybudovať amfiteáter či umelecké zóny. Na oboch jazerách by sa mala skvalitniť ponuka vodných športov. Zaujímavou atrakciou by bolo vybudovanie vodného kanála, ktorý by spájal obe jazerá, premostený niekoľkými lávkami pre peších a cyklistov; slúžiaci aj pre prechod z jedného jazera do druhého loďkami. Súčasťou nového parku by boli aj: objekt horárne (spojený s prevádzkovou budovou či cukrárňou a občerstvením), rozvody verejného osvetlenia a ostatných inžinierskych sietí, vytvorenie pláží pri Malom Draždiaku, sociálne zariadenia, lavičky, odpadové koše, stojany na bicykle, informačné tabule či eko vyhliadky na úrovni korún stromov. V minulosti už vzniklo niekoľko štúdií zaoberajúcich sa týmto územím, žiaľ nikdy sa plány nedotiahli do realizácie. Nevyužiť potenciál tohto priestoru znamená podporovať regres aktivít na území mestskej časti, ešte väčšie zničenie územia a ochudobnenie obyvateľov o možnosť skvalitniť svoj život.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Reportér Týždňa Magušin: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Redaktor Týždňa Michal Magušin sa so šéfom SNS Andrejom Dankom rozprával vo chvíli, keď sa dozvedel o pokyne na odvolanie ministra školstva Petra Plavčana (SNS).

KOMENTÁRE

Fico s Bugárom verzus Danko. Ako čítať vývoj krízy

Premiér odvolal Plavčana a Danko sa cíti urazený.


Už ste čítali?