Bratislava potrebuje viac detských ihrísk

Autor: daniel moško | 18.9.2013 o 21:57 | (upravené 19.9.2013 o 6:34) Karma článku: 8,91 | Prečítané:  368x

Početnosť a stav detských ihrísk v Bratislave za posledné roky kontinuálne klesal a zhoršoval sa; ruka v ruke s nižšou pôrodnosťou a potrebou využitia týchto plôch. Akonáhle sa tento trend obrátil, čerství rodičia pocítili nedostatok miesta pre trávenie času so svojimi ratolesťami. Súčasné detské ihriská - tie, ktoré sa zachovali a mali to šťastie že sa rekultivovali - pripomínajú akési ohradené pevnosti, vnútri ktorých sú oázy čistého a upraveného prostredia, pričom bývajú zúfalo preplnené a kapacitne nezvládajú nápor dospelých s deťmi. Zvyšné zarástli burinou či slúžia ako parkovacie miesta ako dôsledok besného parkovania pri akútnom nedostatku miest pre autá.

Som rodený Bratislavčan a v Petržalke som sa hrával na tých ihriskách, na ktorých by sa teraz mohla hrávať moja malá dcérka. Píšem mohla, pretože ihrísk z mojich detských čias sa zachovalo žalostne málo. Ihriská z môjho detstva boli jednoduché a monotónne, ale boli takpovediac za každým panelákom. V súčasnosti, ako som písal vyššie, prežilo iba zopár a ich technická obnova k lepšiemu je realitou iba posledných pár rokov. Je nevyhnutné, aby kraj a mestské časti (každý v rámci svojich kompetencií) vytypovali lokality, kde tieto ihriská absentujú úplne a vybudovalo ich buď z vlastných prostriedkov, alebo z prostriedkov grantu z EÚ pre projekt detských ihrísk. Kedže kandidujem za poslanca BSK, načrtnem riešenie v rámci kompetencií BSK (viac na web adrese pod mojou fotografiou): jednoduchou možnosťou je využiť súčasné školské areály, v spolupráci so strednými školami, ktoré sú buď pre ich zlý stav alebo ich neprístupnosť v poobedných hodinách pre verejnosť uzavreté. Vyčlenením a rekultiváciou časti týchto plôch by prišlo k vytvoreniu chránených ihrísk (preliezky, kolotoče, pieskoviská a i.), ktoré by boli verejnosti prístupné sedem dní v týždni (celé víkendy a poobedia cez školský týždeň) a poskytli deťom viac možností na zmysluplné trávenie času. Okrem detí v predškolskom veku, by sa týmto spôsobom mohli riešiť aj voľno časové aktivity školopovinných detí, ktoré trávia čas v nevhodnom prostredí. Pre nich je potrebné pripraviť plochy so zameraním úmerným ich veku (inline, skatepark, pódiá, športové plochy pre loptové hry). O vyčlenené územie (primerane chránené a uzamknuté) by sa starali miestni správci (odomykanie, zamykanie) a celoročne technickí pracovníci údržby na to vyčlenení.  Primeraná pohybová aktivita patrí k základným a určujúcim faktorom ovplyvňujúcim zdravie a dĺžku života, ktoré nie je možné iným spôsobom kompenzovať. Vzhľadom k faktu, že fyzická záťaž medzi deťmi a mládežou neustále klesá, je zabezpečenie zdravého pohybu vo vonkajších priestoroch pre nich nanajvýš žiaduca.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Reportér Týždňa Magušin: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Redaktor Týždňa Michal Magušin sa so šéfom SNS Andrejom Dankom rozprával vo chvíli, keď sa dozvedel o pokyne na odvolanie ministra školstva Petra Plavčana (SNS).

KOMENTÁRE

Fico s Bugárom verzus Danko. Ako čítať vývoj krízy

Premiér odvolal Plavčana a Danko sa cíti urazený.


Už ste čítali?