Bratislava potrebuje viac detských ihrísk

Autor: daniel moško | 18.9.2013 o 21:57 | (upravené 19.9.2013 o 6:34) Karma článku: 8,91 | Prečítané:  363x

Početnosť a stav detských ihrísk v Bratislave za posledné roky kontinuálne klesal a zhoršoval sa; ruka v ruke s nižšou pôrodnosťou a potrebou využitia týchto plôch. Akonáhle sa tento trend obrátil, čerství rodičia pocítili nedostatok miesta pre trávenie času so svojimi ratolesťami. Súčasné detské ihriská - tie, ktoré sa zachovali a mali to šťastie že sa rekultivovali - pripomínajú akési ohradené pevnosti, vnútri ktorých sú oázy čistého a upraveného prostredia, pričom bývajú zúfalo preplnené a kapacitne nezvládajú nápor dospelých s deťmi. Zvyšné zarástli burinou či slúžia ako parkovacie miesta ako dôsledok besného parkovania pri akútnom nedostatku miest pre autá.

Som rodený Bratislavčan a v Petržalke som sa hrával na tých ihriskách, na ktorých by sa teraz mohla hrávať moja malá dcérka. Píšem mohla, pretože ihrísk z mojich detských čias sa zachovalo žalostne málo. Ihriská z môjho detstva boli jednoduché a monotónne, ale boli takpovediac za každým panelákom. V súčasnosti, ako som písal vyššie, prežilo iba zopár a ich technická obnova k lepšiemu je realitou iba posledných pár rokov. Je nevyhnutné, aby kraj a mestské časti (každý v rámci svojich kompetencií) vytypovali lokality, kde tieto ihriská absentujú úplne a vybudovalo ich buď z vlastných prostriedkov, alebo z prostriedkov grantu z EÚ pre projekt detských ihrísk. Kedže kandidujem za poslanca BSK, načrtnem riešenie v rámci kompetencií BSK (viac na web adrese pod mojou fotografiou): jednoduchou možnosťou je využiť súčasné školské areály, v spolupráci so strednými školami, ktoré sú buď pre ich zlý stav alebo ich neprístupnosť v poobedných hodinách pre verejnosť uzavreté. Vyčlenením a rekultiváciou časti týchto plôch by prišlo k vytvoreniu chránených ihrísk (preliezky, kolotoče, pieskoviská a i.), ktoré by boli verejnosti prístupné sedem dní v týždni (celé víkendy a poobedia cez školský týždeň) a poskytli deťom viac možností na zmysluplné trávenie času. Okrem detí v predškolskom veku, by sa týmto spôsobom mohli riešiť aj voľno časové aktivity školopovinných detí, ktoré trávia čas v nevhodnom prostredí. Pre nich je potrebné pripraviť plochy so zameraním úmerným ich veku (inline, skatepark, pódiá, športové plochy pre loptové hry). O vyčlenené územie (primerane chránené a uzamknuté) by sa starali miestni správci (odomykanie, zamykanie) a celoročne technickí pracovníci údržby na to vyčlenení.  Primeraná pohybová aktivita patrí k základným a určujúcim faktorom ovplyvňujúcim zdravie a dĺžku života, ktoré nie je možné iným spôsobom kompenzovať. Vzhľadom k faktu, že fyzická záťaž medzi deťmi a mládežou neustále klesá, je zabezpečenie zdravého pohybu vo vonkajších priestoroch pre nich nanajvýš žiaduca.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Křetínský: Desím sa, aby napätie v koalícii neohrozilo Slovensko

Prevážil podľa mňa konsenzus, že problematika je natoľko zložitá, že politická reprezentácia nie je schopná objektívne vyhodnotiť, čo by sa jednotlivým klientom stalo.

PLUS

Nespávajú, aby mohli prekladať titulky. Zadarmo a za pár hodín

I love you, povie filmová postava a v titulkoch sa objaví: Ja láska vy.

DOMOV

Bývalý minister práce Mihál odchádza z SaS, pre postoje Sulíka

Mihál nesúhlasí s postojmi Sulíka.


Už ste čítali?