reklama

Najdôležitejšie európske voľby už o dva mesiace:voľby do Bundestagu

Presne o dva mesiace sa v nemecku budú konať parlamentné voľby, ktoré určia ďalšie smerovanie tejto krajiny, ale nielen nej samotnej, tieto voľby budú mať zásadný význam pre smerovanie celej Európskej únie, čím sa tieto voľby stávajú supervoľbami v rámci kontinentu. O možnosť kreovať nemeckú a európsku politiku sa pokúsia najmä dve hlavné politické sily krajiny – Kresťanskodemokratická únia /Kresťanskosociálna únia (CDU/CSU) a Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD). Pozrime sa čo tieto strany ponúkajú smerom k Európe a aké sú prognózy prieskumov verejnej mienky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Skôr než prejdeme k programom oboch strán, pozrime sa ešte na ostatné možno záberom marginálnejšie strany, ale dôležité kvôli spojenectvám, ktoré dve hlavné strany niekedy potrebujú na zostavenie vlády. Ide o Zeleních (Grüne), Slobodnú demokratickú stran (FDP), Ľavicu (Die Linke), Pirátsku stranu (Piraten) a Alternatívu pre Nemecko (AfD). Pre usporiadanie povolebnej koalície bude možno dôležité, na koho stranu sa pridajú Zelení, ktorí sú prijateľní ako pre CDU/CSU tak aj pre SPD. Volieb sa zúčastní 38 politických strán a hnutí. Prieskumy konané minulý týždeň priniesli súhrnne tieto výsledky (inštitúty Allensbach, Emnid, Forsa, Forsch´gr. Wahlen, GMS a Infratest dimap). Pre porovnanie uvádzma zisky strán vo voľbách z rokov 2009 a 2005.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

odhady júl
2013

Bundestagwahl 2009

Bundestagwahl 2005

CDU/CSU

40,67%

33,80%

35,20%

SPD

25,09%

23,00%

34,20%

GRUNE

13,08%

10,70%

8,10%

DIE LINKE

7,17%

11,90%

8,70%

FDP

5,25%

14,60%

9,80%

PIRATEN

2,25%

2,00%

AfD

2,80%

NPD

1,40%

1,50%

1,70%

Prieskumy naznačujú, že CDU/CSU smerujú k najväčšiemu zisku za posledných osem rokov, naopak ich spojenec FDP sa výrazne prepadol a hrozí mu, že sa do parlamentu nedostane vôbec. SPD kopíruje trend spred štyroch rokov a naopak sa výrazne nadpriemerne darí ich spojencovi Zeleným, ktorí sa však môžu za istých okolností pridať aj k CDU/CSU. Ľavica by sa mala dostať bez problémov do parlamentu, ostatné strany sú zrejme bez šance, aj keď medzi voličmi rastie nálada voliť malé protestné strany. Ak by sme brali ako bernú mincu posledné prieskumy, CDU/CSU a FDP by získali v Bundestagu 301 kresiel (zo základného počtu 598), SPD a Zelení 251 kresiel, Linke 46. Ak sa však FDP do parlamentu nedostane, došlo by k následovnému posunu-prepočtu – CDU/CSU 283, SPD 175, Zelení 91, Linke 48. SPD a Zelení by mali stále menej jako CDU/CSU ale zároveň nik by nemal viac ako 50%. SPD by sa mohla pokúsiť pribrať Die Linke, alebo Zelení uprednostnia CDU/CSU a utvoria pohodlnú väčšinu. Prípadne môže prísť na pretras tzv. „veľká koalícia“, ktorá však vzhľadom na odlišnosť svojich názorov ťažko niekam krajinu posunie. Toto je teoretický výpočet, nezohľadňujúci počet kresiel, o ktorý sa zvyčajne počet kresiel v Bundestagu navyšuje. Ešte pár slov k euroskeptickej strane Alternative für Deutschland (Alternatíva pre Nemecko). Založili ju viacerí poprední ekonómovia, a po dvoch mesiacoch od založenia mala už 10 000 členov (menšie nemecké parlamentné strany ako FDP či Zelení majú okolo 60 000 členov) a v prieskumoch má výsledky v rozmedzí 2-4%. Výsledok v septembrových voľbách však môže byť ešte vyšší a bude zaujínavé sledovať, či sa podarí prienik nad 5% a čo by to spravilo so zabehnutými vzorcami vládnutia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

CDU/CSU – jej kandidát na kreslo kancelára Angela Merkelová obhájila v strane predsednícke kreslo drvivo – so ziskom až 98%. Vo volebnom programe je hneď prvou kapitolou Budúcnosť Nemecka v Európe. V rámci nej strana proklamuje toto:

- Únia je garantom rozumnej politiky pre riadenie meny, stabilné financie, ekonomickú silu a zabezpečenia pracovných miest.

- Nemecko môže byť silné a úspešné v dlhodobom horizonte, iba ak na tom bude dobre aj ostatná Európa. CDU a CSU chcú silnú Európu.

- Je potrebné vyjsť z krízy eura a zachovať stabilné štáty a menovú úniu. K tomu je potrebné viac úsilia a reforiem od štátov. Na rozdiel od SPD, nespoliehajú sa na zdieľanie dlhu a euro dlhopisov. To by bola cesta k európskej dlhovej únii, kde nemecký daňovník by takmer neobmedzene ručil za dlhy iných krajín. Chcú posilniť sociálne trhové hospodárstvo a jej princípy v Európe i mimo nej.

- Nemecko má osobitnú zodpovednosť pri riešení dlhovej krízy v Európe. Stojí v solidarite s ich európskymi susedmi. Avšak krajiny musia ponúkať riešenia ktoré pomáhajú riešiť problémy. To zahŕňa zvýšenie ich konkurencieschopnosti prostredníctvom reforiem a budúci nárast investícií do vzdelávania, výskumu a technológie.

- Presadiť aby finančné prostriedky Európskej únie boli viac zamerané na projekty, ktoré posilnia konkurencieschopnosť a vytváranie pracovných miest. To platí najmä pre boj proti vysokej miere nezamestnanosti mladých ľudí v mnohých európskych krajinách.

- Presadiť ďalšie zníženie dlhu a prísne dodržiavanie národných dlhových bŕzd. Zamerať sa na vyrovnané rozpočty vo všetkých členských štátoch EÚ a obhajujú nezávislosť Európskej centrálnej banky.

- Realizovať efektívny európsky bankový dohľad ECB pre veľké, systémovo dôležité banky, ako aj metódy pre riešenie platobnej neschopnosti bánk.

- Pravidlá posilneného Paktu stability a rastu a fiškálny pakt musia byť vykonávané prísne. Každý, kto ich poruší musí očakávať sankcie. Chcú nástroj na posilnenie dohľadu a preskúmania národných rozpočtov Európskou komisiou.

- Prehĺbiť spoluprácu Francúzska, Poľska a Nemecka vo Weimarskom trojuholníku.

- Zvýšenie pracovnej mobility v rámci EÚ.

- Presadenie nemčiny ako hlavného jayzka EÚ. Práve nemčina je v rámci polmiliardovej Únie materským jazykom najväčšieho počtu ľudí, a to konkrétne 16% (cca 80 miliónov). Nemčinou sa pritom dokáže dorozumieť 135 miliónov obyvateľov (+168%). Naproti tomu Francúzštinu ovláda 120 miliónov obyvateľov aj keď Francúzov ako takých je rovná polovica (+200%). Ešte väčší rozdiel je v angličtine – Angličanov je 65 miliónov, ale tento jazyk ovláda až 255 miliónov obyvateľov (+392%).

 

SPD má kandidáta na post kancelára v osobe Peera Steinbrucka. Na rozdiel od programu CDU/CSU, kapitoly venované EÚ a svetu sú zaradené až na koniec. Strana v nich deklaruje nasledovné:

- Podporujú Európsky projekt pre zamestnanie mladých, smerovať investície predovšetkým do školstva a infraštruktúry

- v záujme Nemecka je brániť spoločnú menu a zabrániť rozpadu menovej únie

- ako nástroj proti špekuláciám na burzách považujú Európsky fond

- tlakom sociálnych demokratov v EÚ sa podarilo pripraviť dane z finančných transakcií a podporujú jeho zavednie do ďalších krajín

- zabezpečiť aby v Európe platila rovnica: rovnaká mzda a pracovné podmienky pre rovnaký druh práce pre všetkých

- sú proti nadmernému nahrádzaniu vnútroštátnych noriem európskymi

- EÚ sa musí zamerať najmä na hlavné výzvy do budúcnosti: skrotenie finančných trhov, udržateľný rast, inovatívny priemysel a investície do budúcnosti, mierová politika voči svojim susedom a celému svetu.

- Chcú vybudovať kooperatívny, spravodlivý svetový poriadok.

-Zahraničná a bezpečnostná politika EÚ naliehavo potrebuje jasné smerovanie. Európa má spoločné záujmy, ktoré budú presadené iba ak bude konať EÚ ako celok. Nemecká zahraničná politika preto musí ešte oveľa viac než predtým zasahovať do spoločnej európskej zahraničnej politiky.

- Presadzujú pokračovanie vstupných rozhovorov s Tureckom s cieľom ukončiť tieto rokovania vstupom Turecka do EÚ. Taktiež podporujú vstup balkánskych krajín. Kandidátske krajiny však musia splniť potrebné kritériá.

- SPD je za odchod nemeckých vojsk z Afganistanu

- Nesúhlasia s prístupom USA v rámci Blízkeho Východu, podporujú nezávislý Palestínsky štát.

- Podpora Bundeswehru smerom k ďalšej europeizácii ozbrojených síl v rámci spoločnej európskej obrannej koncepcie. V dlhodobom horizonte vytvorenie spoločnej európskej armády.

 

Nedá mi, na záver – ako zaujímavú perličku uviesť aj názory na EÚ momentálne novej a okrajovej, ale možno časom (ktovie) dôležitejšej strany – Alternatívy pre Nemecko. Vo svojom volebnom programe smerom k Európe hlásajú toto:

- Nemecko euro nepotrebuje a ostatné krajiny majú kvôli jeho používaniu problémy

- znovuzavedenie národných mien, alebo vytvorenie menšej a stabilnejšej menovej únie.

- právo Nemecka na vystúpenie z menovej únie

- Preferujú Európu suverénnych štátov so spoločným vnútorným trhom.

- Trvajú na plných rozpočtových právomociach národných parlamentov. Obchodnú úniu alebo dokonca centralizovaný európsky štát, úplne odmietajú.

- Chcú zabezpečiť, aby legislatívne právomoci boli prenesené späť do národných parlamentov.

- Reformovať EÚ znížením byrokracie v Bruseli a podporovať transparentnosť voči občanom.

- Európsky parlament zlyhal pri kontrole Bruselu. Dôrazne podporujú pozície Davida Camerona k zefektívneniu EÚ prostredníctvom zvýšenej konkurencie a osobnej zodpovednosti.

 

daniel moško

daniel moško

Bloger 
  • Počet článkov:  52
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človek. Manžel. Otec. Vyštudoval Politológiu. Má rád štatistiky. Zoznam autorových rubrík:  KnihyFilmPolitikaHudbaSpoločnosť

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu