Slovan vs Slovan

Autor: daniel moško | 23.10.2012 o 9:01 | Karma článku: 6,20 | Prečítané:  1608x

Postavenie, v ktorom sa momentálne nachádzajú dva popredné Bratislavské aj slovenské športové kluby – hokejový a futbalový Slovan, je diametrálne odlišné. Kde sú hlavné príčiny a čo môže byť riešením?

Najprv sa poďme pozrieť na úspešnejšieho z dvojice Slovanov - ten hokejový. Pár sezón dozadu hrával na postaršom zimnom štadióne s kapacitou 8 tisíc divákov, a na našu povedzme priemernú hokejovú extraligu chodilo v priemere cca 3 - 4 tisíc divákov. Počas rekonštrukcie starého zimáku hrával na maličkom štadióne v Ružinove s kapacitou 2 tisíc. Po otvorení nového štadióna sa návštevnosť vyhupla nad 5 tisíc, aj keď súpermi boli tie isté kluby v domácej súťaži. Moderné prostredie, gastro a sociálne služby na úrovni spravili svoje. Dnes žijeme v modernej dobe a ľudia zvyknutý na komfort a služby nákupných centier potrebujú dostať podobné prostredie na športovisku. Toto všetko nová aréna spĺňa. Ku cti vedeniu slúži, že sa neuspokojila s dosiahnutým cieľom a snažilo sa klub posunúť ďalej. Podarilo sa mu zhromaždiť potrebné financie niekoľkonásobne prevyšujúce doterajšie potreby a úspešne sa uchádzať o účinkovanie v kvalitnej Kontinentálnej hokejovej lige. Čo nasledovalo všetci vieme a vidíme - klubu sa podarilo predať iba permanentiek toľko koľko bola predtým celková návštevnosť v poslednom ročníku ich účinkovania v extralige a realita dnešných dní je vypredanie 15 tisíc lístkov behom 35 minút v predpredaji na zápasy hrajúce sa o vyše mesiac. Hokejový fanúšik tak dostal kvalitu prostredia, hráčskeho teamu aj kvalitných súperov. Každý bežný zápas KHL pripomína úrovňou finále play off našej domácej ligy a to proste musí ľudí ťahať. Nastal teda kvalitatívny posun v celom spektre - od prostredia po kvalitu súťaže. Samozrejme, možno polemizovať že ide o dočasný boom, avšak kedže nie je nereálna účasť Slovana ani v top 16ke a tým pádom play off, myslím že túto sezónu bude trvalým javom kritický nedostatok lístkov na zápasy. Tu musím podotknúť, že zbytočné prieťahy pri stavaní/prestavbe haly a možno trošku nešťastné navýšenie kapacity iba o 2 tisíc miest miesto medializovanej kapacity 12-13 tisíc teraz ostáva mementom, pretože pri terajšom záujme by nebolo problém vypredávať ani halu s oveľa vyššou kapacitou. Hokejový Slovan je krásnym príkladom, že pri spojení lokálnych kapacít sa dá preraziť a obstojne účinkovať aj v nadnárodnej súťaži.

 

Futbalový Slovan je v diametrálne odlišnej situácii. Jeho meno je dnes odleskom tohto pojmu z jeho najlepších rokov. Od pádu na prelome tisícročí sa napriek reštartu klubu po vstupe nového majiteľa toho zmenilo k lepšiemu iba veľmi málo a fanúšikovia sú doslova otrávený z minimálneho progresu teamu vo všetkých oblastiach. Pravdou je zisk double pred dvoma sezónami, ale naša futbalová liga zaostáva za tou hokejovou - kvalitou aj prostredím; a hlavným barometrom je potom nadnárodná futbalová súťaž Liga majstrov či Európska liga, kde pravidelne naši zástupci hrajú veľmi slabú rolu. Po schátraní štadióna na Tehelnom poli sa Slovan presťahoval na Pasienky, ktorú sú príznačné svojim menom. Ani Inter či Artmedia tu nikdy nelámala rekordy v návštevnosti, a aj tie Slovana klesli oproti už priemerným z Tehelného poľa. Posledné sezóny sa návštevy pohybujú okolo 2,5 tisíca návštevníkov a ani zápasy proti dvom ako tak kvalitným súperom - Žiline či Trnave nedokážu malý štadión vypredať. Kto bol na Pasienkoch, chápe prečo. Je to ideálny štadión v lete, keď je teplo a slnečno. V prípade zlých poveternostných a klimatických podmienok si rozumný človek návštevu rozmyslí. Absencia stravovacích a sociálnych služieb na úrovni dnešnej doby, neúmerne vysoké vstupné vzhľadom na prostredie a slabý futbal. (pri porovnaní všetkých aspektov vyznieva cca 14€ za zápas KHL vs 7€ za zápas Corgoň ligy veľmi lacno v prospech hokeja). Nekonečná sága stavania nového štadióna na európskej úrovni už znechutila všetkých. Je jasné že futbal na európskej úrovni je drahý biznis a reálne musí mať klub rozpočet vo výške aspoň 15-20 miliónov € a zodpovedajúco kvalitný káder, ak mieni štartovať rok čo rok v európskej súťaži a nie len byť tam do počtu ale prejsť skupinovou fázou napr. EL. K tomu adekvátny štadión s kapacitou povedzme 20 tisíc. Logická otázka ale je, či sa nájde blázon ktorý toto zaťiahne a potom s tým super kvalitným kádrom (na naše pomery) a na perfektnom štadióne bude hrať našu slabučkú ligu. Aj keby súťaž vyhral o 30 bodov, jeho hráčom by tieto konfrontácie nič nedali a tých pár zápasov v Európskych ligách by asi dopyt po kvalite neukojili, ak opomeniem sci-fi že by klub pravidelne účinkoval v pohároch aj na jar. Takisto ťažko rátať s tým že by na našu ligu chodilo 10-15 tisíc fanúšikov. A toto sa netýka iba Slovana, ale povedzme aj TT ci ZA. Riešenie môže byť pre futbalový Slovan v podobnom kroku aký spravil hokejový - učasť v inej súťaži ako je tá slovenská. Logicky sa ponúka česká liga, aj keď to je taký polovičný krok, pretože aj túto súťaž hraje iba zopár kvalitných teamov. Skôr je treba sa zamyslieť nad spoločnou súťažou, kde by štartovalo povedzme 5-6 českých, 3-4 slovenské kluby a možno zapojiť aj 4-5 rakúskych. Výsledkom by bolo určite kvalitnejšie ligové prostredie tak klubovo, zázemím a fanúšikovsky než je tomu teraz.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Fico s Bugárom verzus Danko. Ako čítať vývoj krízy

Premiér odvolal Plavčana a Danko sa cíti urazený.


Už ste čítali?