Prieskum verejnej mienky

Autor: daniel moško | 16.6.2011 o 15:16 | Karma článku: 4,64 | Prečítané:  1925x

Istá agentúra čerstvo zverejnila svoj prieskum verejnej mienky na otázku, koho by občania volili, ak by boli parlamentné voľby v tomto období. SMER získal 38,5% ; SDKÚ 13%, KDH 8,1%, SaS 7,8%, Most 7,1%, SNS by sa do parlamentu nedostala pri zisku iba 3,7%. Prieskum ako každý iný, však. Zaujímavý však bol najmä preto, že do zoznamu strán zaradil aj jednu ešte neexistujúcu - Obyčajní ľudia, a jednu len nedávno ohlásenú - Národ a Spravodlivosť. Poďme sa pozrieť koľko majú sympatizantov a čo to v preklade znamená.

Národ a Spravodlivosť získal/a 2,2% hlasov opýtaných občanov, čo nie je síce nič svetoborné, ale povedzme že to môžeme brať ako signál, že voliči zaregistrovali založenie tejto strany a že sú to ľudia, ktorý prinajmenšom ak už nie sú sympatizanti p. Belousovovej, tak minimálne jedinci ktorým nie je po srsti líder SNS ale chcú nechať hlas pre národniarsku stranu. Pokles SNS od posledného prieskumu je o 2% nadol, avšak nemyslím že platí táto jednoduchá matematika. Z histórie si pamätáme, že dve existujúce slovenské národné strany tu už boli a vzájomne sa vyšachovali, podobne ako sa to mohlo stať terajším dvom maďarským, keby jedna z nich múdro nevzala pod krídla aj slovákov ktorí sa kamarátia s Maďarmi J . Historický neúspech a hlavne jeho zopakovanie určite nie sú to, po čom túžia ľudia okolo líderky novej strany. Ako sa však pozrieme, majú okrem SNS ešte dvoch rozdielnych ale ťažkých súperov.

Obyčajní ľudia ako frakcia existujú od počiatku momentálnej vlády, ale už by sa o nich dala napísať tenká knižka. Preto sú aj občanmi vnímaní dlhšiu dobu ako samostatná enita a ich „zisk" v poslednom prieskume - 4,7% preto možno ani nie je prekvapením. Skôr je nonsens fakt, že zoskupenie ktoré oficiálne ani neohlásilo svoju transformáciu na politickú stranu, má už teraz viac sympatizantov ako SNS, HZDS či SMK. To možno brať ako kuriozitu prvého rangu. p. Matovič sa však myslím nebude nikam ponáhľať - jeden prieskum nerobí jar a on ešte môže pár mesiacov stráviť jazdou na chrbtoch starých harcovníkov a utvrdzovaním verejnosti v názore že je ozaj výnimočný a pritom tak nenútený a nenásilný. Obyčajní ľudia budú - tvrdím - pre NaS väčšou výzvou ako SNS. OĽ ako sme si všimli zaujíma národnostná otázka a posledný takýto akt - vyjednanie odkladu zníženia hranice používania jazyka menšín na obdobie po sčítaní ľudu po roku 2021 naznačuje, že chce z politickej scény vytesniť strany typu SNS a zrejme aj NaS, ktoré aj keď už existuje, nemá také „promo". Na ľudí to môže zabrať, kto by nebol radšej za existenciu slušnej, sviežej, modernej národnej strany ako toho čo tu bolo doteraz? Ale záber OĽ je určite širší. V tejto súvislosti musím spomenúť ťažkú váhovú kategóriu a to stranu SMER, ktorá sa tiež snaži byť pronárodná a tým udupať svojho bývalého malého spojenca SNS. To je tretia konkurencia pre novú NaS. OĽ však majú výhodu v tom, že sa majú zatiaľ možnosť vyhraniť voči viacerím typom strán, vyberať hrozienka a skórovať. Kto je čo len trochu národný a nechce zároveň ľavicu, nechce SNS či NaS, má možnosť ísť do pravicového spektra. Tam je OĽ doma a zisk 4,7% naznačuje že môže brať hlasy SDKÚ - teda pravici ako takej, SaS na ktorej ukáže v čom je lepšia, KDH - proklamovanou čistotou a slušnosťou, SNS a NaS v národných otázkach a myslím že sa tam nájdu aj voliči SMERu ktorých doterajší štýl omrzel. Hra je rozohratá.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Reportér Týždňa Magušin: Videl som, ako Fico Danka prekvapil a rozčúlil

Redaktor Týždňa Michal Magušin sa so šéfom SNS Andrejom Dankom rozprával vo chvíli, keď sa dozvedel o pokyne na odvolanie ministra školstva Petra Plavčana (SNS).

KOMENTÁRE

Fico s Bugárom verzus Danko. Ako čítať vývoj krízy

Premiér odvolal Plavčana a Danko sa cíti urazený.


Už ste čítali?