Sčítanie obyvateľstva 2011 – kam kráčajú maďari a rómovia?

Autor: daniel moško | 9.1.2011 o 14:50 | Karma článku: 6,91 | Prečítané:  2508x

Tohto roku v máji, po desiatich rokoch, budeme opäť svedkami celoštátneho sčítania obyvateľov Slovenskej republiky. To ma primälo, najmä po minulotýždňovom apeli maďarských strán na slovensku aby sa etnickí maďari nehanbili/ nebáli prihlásiť k svojej národnosti sa pozrieť, ako sa vyvíjala početnosť tejto menšiny na slovensku. A jedným vrzom som k tomu pribral aj vývin ďaľšej a zaznávanej menšiny - rómov.

Podľa údajov Štatistického úradu, na slovensku sa k maďarskej menšine prihlásilo v prvom povojnovom sčítaní obyvateľstva v ČSSR z roku 1950 - 354 tisíc občanov. Po sčítaní v roku 1961 tento počet stúpol na 517 tisíc, čo je nárast o 46% ! To je, vážení, nárast, ktorí by závideli asi aj v Indii. Snažil som sa prísť na kĺb veci, čo stojí za týmto nárastom, ak zavrhneme hneď možnosť, že každá občianka maďarskej národnosti v plodnom veku mala počas týchto 11 rokov minimálne 6 detí...Treba asi zobrať do úvahy fakt, ktorému čelili maďari po skončení druhej svetovej vojny. Československá vláda sa snažila o súhlas veľmocí, aby odsun Maďarov mohol prebehnúť v takom masovom merítku ako odsun Nemcov z republiky. Ten však jasne nedostali a preto navrhli výmenu obyvateľstva v pomere 1:1, t.j. maďarskí slováci na slovensko a slovenskí maďari do maďarska. Plus rátali že na základe všeobecného obvinenia z vlastizrady, konaniu proti republike a podobne odsunú ďaľších asi 100 tisíc Maďarov. Spolu mal odsun činiť do 200 tisíc obyvateľov, v najsmelších plánoch toto číslo prekračovalo 300 tisícovú hranicu. Realita však bola napokon taká, že vzájomná výmena sa dotkla cca 85 tisíc obyvateľov na oboch stranách Dunaja. Keďže podľa odhadov žilo v po vojne na území Slovenska okolo 650 tisíc Maďarov a odsun sa dotkol len asi 15% z nich, malo tu ostať vyše pol milióna z nich. Avšak pri sčítaní z roku 1950 ich bolo ešte o 200 tisíc menej. Naopak o 11 rokov neskôr ich počet stúpol takmer na „povojnovú“ úroveň. Trúfam si povedať, že v sčítaní z roku 1950 sa prejavil strach, zamlčovanie občanov maďarskej národnosti, ktorí vzhľadom na nejaskú politickú situáciu z opatrnosti volili prihlásenie sa k slovenskej národnosti. V ďaľšom sčítaní z roku 1970 ich počet stúpol o 7% na 553 tisíc a v roku 1980 o 1% na 558 tisíc. V roku 1991 to bol nárast o 2% na 570 tisíc. Tu sa zastavím, pretože to bolo posledné sčítanie kedy táto menšina vykazovala rast. Ak opomeniem šokujúci rozdiel v sčítaní 1950-1961 ktorý mal politické pozadie, celkový nárast menšiny bol za sledovaných 40 rokov cca 60 tisíc obyvateľov, čo je priemerný rast asi 2,5% za dekádu. V roku 2001 prišiel pokles, strata psychologickej hranice celkového podielu pod 10% a pokles o 8,5% na 521 tisíc. Treba si tu uvedomiť, že negatívny demografický trend prevládol v celej Európe a nemyslím si že tento pokles súvisí nejako s asimiláciou, keďže 50 rokov dozadu dokázala maďarská menšina udržiavať svoj podiel. V samotnom Maďarsku je tento trend výraznejší ako na Slovensku a tento rok klesne populácia Maďarska pod psychologickú hranicu 10 miliónov. Tento pokles na slovensku v poslednej dekáde takmer vymazal 50 rokov rastu. Takže aký možno očakávať výsledok tohto roku? Môj odhad a verdikt je, že úbytok bude pokračovať. Otázne je či až o 8,5% ako v minulej dekáde , alebo rýchlejšie – či pomalšie? Beriem jednoduchý priemer a môj tip je že k maďarskej národnosti sa prihlási 477 tisíc občanov.

 

Poďme k druhej najväčšej menšine žijúcej na Slovensku – rómom. Tu štatistický úrad príliš nepomôže, prvý raz sa dalo prihlásiť za rómske občianstvo v sčítaní z roku 1991 a tento výsledok znel 74 tisíc rómov na slovensku. Už vtedy bolo jasné že je to veľmi teoretické číslo, kedže sa ich počet odhadoval na štvor až päťnásobok. Nie som odborník na rómsku problematiku. Počas desiatok rokov po druhej svetovej vojne bola medzi rómami veľmi malá občianska uvedomelosť a keď prišlo prvé „slobodné“ sčítanie, počet občanov ktorí sa prihlásili k rómom považujem za počet ľudí, ktorí mali aké také povedomie o tom kto sú a čo by prihlásenie sa k tejto národnosti mohlo znamenať v zmysle podielu na moci v štáte. V roku 2001 zaznamenali nárast o 19% na 91 tisíc. Viem že len z týchto dvoch údajov sa dá variť len veľmi slabá polievka. Ide tu totiž najmä o moment, kedy Rómovia sa často prihlasujú za občanov slovenskej či maďarskej národnosti, podľa toho v ako zmiešanom území žijú. To de facto znamená, že ak by sa rómski občania správali tak uvedomele ako tí maďarskí, počet slovákov ako aj maďarov by klesol práve kvôli rastu rómov. Takže aj môj odhad čo sa týka počtu maďarov v predošlej časti by sa musel revidovať smerom nadol. O koľko to je veštenie z gule. Sú známe prípady kupovania rómskeho „občianstva“. Berme ale suchú matematiku. Rátam že podiel rómov sa zvýši v sčítaní minimálne opäť o tých 19% a ich počet oficiálne dosiahne 110 tisíc. Ale nebol by som prekvapený ani z výsledku okolo 130 tisíc. Tam už by sa reálne natískala otázka, na úkor ktorej ďaľšej národnosti by to bolo.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Milujeme Slovensko

Vieme, že na to máme vo všetkých možných disciplínach.

ŠPORT

Rybáriková: Keby mi to niekto povedal, pošlem ho na liečenie

Slovenská tenistka postúpila už do osemfinále Australian Open.

KOMENTÁRE

Stavebné sporenie sa môže zapojiť do kampane „me too“

Nájsť čosi zneužívanejšie vo svete než tento produkt na Slovensku nenájdete.


Už ste čítali?