Nový Schengen - nová Nemecká ríša

Autor: daniel moško | 20.11.2015 o 10:17 | Karma článku: 4,55 | Prečítané:  338x

Na margo vyhlásenia holandských politikov o zámere vytvoriť akýsi Schengen "prvej akosti" mi nedalo pri pohľade na mapu neoživiť úvahy o novej Nemeckej ríši.

Ide o štáty, ktoré sú buď väčšinovo nemecké, alebo ich obyvatelia dobre ovládajú nemecký jazyk (70% Holanďanov). Sú to krajiny kultúrne blízke, a historicky patrili do jedného útvaru. A história nás učí, že niektoré "návrhy" majú za následok radu drobných udalostí, ktoré vyústia do niečoho, čo bolo v počiatočnom čase nepredstaviteľné (viď aj vznik samotnej EÚ). Krok od nového schengenu k novému štátnemu útvaru nemusí byť vôbec nezmyslom. Priemerné HDP tohto celku by bolo na úrovni 130% priemeru EÚ. Nové platidlo by bolo silnejšie ako terajšie Euro. Národnostne by sa tento útvar stal pomerne homogénnym, kde by z cca 117 miliónov obyvateľov tvorili asi 64% Nemci, 18% Holanďania (a Flámi), 4% Francúzi (Valóni), 4% prisťahovalci z východnej Európy a 10% etniká z Afriky, Blízkeho východu a bývalých kolónií.

To, že to navrhli Holanďania a Nemci to hneď akože zmietli zo stola, sú len pohyby voči verejnosti. Ktovie, možno si v Nemecku povedali, že projekt EÚ nie je už pre nich udržateľný a zmysluplný. Geopolitická situácia sa mení a ďalší hráči sa začínajú hlásiť o slovo. Možno teda príde k akémusi reštartu pokusu EÚ 2, tentokrát opäť viac menej v hraniciach zakladajúcej šestky. Teraz ale bez Francúzov. Pri tohtoročných názorových obratoch Nemcov by som sa nečudoval, že zadali Holanďanom úlohu dostať tento názor do éteru a potom, na konci, neochotne, Nemci vyslovia súhlas.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Hotel v Taliansku zasypala lavína, záchranári vytiahli prvého mŕtveho

Lavínu pravdepodobne spôsobilo zemetrasenie.

DOMOV

Zdravotná sestra odišla do Švédska. Bola som preťažená, hovorí

Sestry by mali by zarábať aspoň tisíc eur v čistom.


Už ste čítali?