Pohárová Európa 2015/2016 – predkolá

Autor: daniel moško | 28.8.2015 o 8:04 | Karma článku: 0,00 | Prečítané:  138x

Máme za sebou kompletné predkolá európskych futbalových súťaží, a pre slovenské tímy platí doslovne to „za sebou“. Napriek tomu mám osobne z tohtoročnej edície celkom dobrý pocit.

Najprv si povedzme, podľa čoho sa vlastne nasadzujú tímy do európskej konfrontácie a čo je to ten koeficient.

V Lige majstrov vedie cesta do skupiny LM cez 4 predkolá, kam sú zaradzované mužstvá práve podľa koeficientu, ktorý je sumou za posledných 5 pohárových sezón. Logicky mužstvo hrajúce každý rok skupinu LM má koeficient výrazne vyšší ako majster Gibraltaru. Istotu skupiny LM majú majstri prvých 12 krajín v rebríčku UEFA, ďalej vicemajstri prvých 6 krajín a tretie mužstvá prvých troch krajín. V Play-off LM nie je nasadený nik, v 3.predkole sú to majstri krajín na 13.-15.mieste, majstri krajín na 16. až 45.mieste štartujú v druhom predkole a zvyšných 8 krajín posiela majstrov do boja už v 1.predkole. Existuje aj tzv. nemajstrovská vetva, kde sa mužstvá prvých 15.krajín (štvrté, tretie či druhé teamy daných líg) usilujú v dvoch eliminačných kolách tiež o prienik do skupiny LM. Teamy ktoré vypadli v 3.predkole LM, putujú do Play-off EL. Teamy vypadnuté v play-off LM putujú do skupiny EL. Ako náplasť.

V Európskej lige existujú takisto 4 predkolá. Už v prvom prdkole začínajú všetky teamy danej krajiny od 26.miesta nižšie. Krajiny na 19. – 25.mieste majú právo poslať jedno z troch mužstiev rovno do 2.predkola, krajiny vyššie potom podľa komplikovaného a každý rok meniaceho sa kľúča potom posielajú svoje teamy prvý raz do bojov v treťom predkole. V Play-off nie je nik nasadený, okrem postupujúcich z 3.predkola tam pribudnú porazené mužstvá z 3.predkola LM. Rovno do skupín EL sú nasadené mužžstvá krajín na 1. – 13.mieste.

Koeficient sa ráta nasledovne: v LM dostane team do svojho vlastného rankingu 0,5 bodu za 1.predkolo, za 2. predkolo 1 bod, za 3. a 4. predkolo nie je žiadna bonifikácia, pretože víťaza čakajú 4 body za postup do skupiny LM a vyradené kluby sa dočkajú bonusu z EL (2 body). Bonusy v EL: 1. predkolo 0,25 bodu, 2.predkolo 0,5;  3. predkolo 1 a 4. predkolo 1,5. Za postup do skupiny 2 body (garantované minimum). V predkolách dostane klub za výhru 1 bod a remízu 0,5 bodu. V skupinách oboch súťaží potom 2 body za výhru a 1 bod za remízu.

Výsledok krajiny v konkrétnej sezóne je teda súčet získaných bodov a bonusov všetkých zúčastnených teamov / počet klubov. Napríklad krajina získa spolu 20 bodov a štartujú za ňu 4 mužstvá. Koefiient je teda vo výške 5,000. Tento koeficient sa zohľadňuje aj v koeficientoch jednotlivých teamov. Každému teamu sa zaráta 20% z národného koeficientu, teda v tomto prípade je to 1,000 bodu. Samotný team dajme tomu prejde 4 predkolá EL a postúpi do skupiny, kde nezíska ani bod. Jeho koeficient je teda 3,5 za samotné postupy a 1 bod z národného koeficientu, spolu teda 4,500 bodu.

Pre porovnanie, kde asi sme - prvé Španielsko má 5 ročný sumár s hodnotou 85, 10. Belgicko 32, 20. Švédsko 19,5; 30. Kazachstan 13,1; 40. Macedónsko 6. Slovensko je na 31. pozícii.

Majstrovský Trenčín vstupoval do druhého predkola LM ako nenasadený team (koef. 4,25). Jeho vyzývateľom bola Steaua Bukurešť (koef. 40,259). Aj keď čísla ani rozpočty vo futbale vždy neznamenajú automaticky postup papierovo silnejšieho, Trenčín dostal ozaj ťažkú váhovú kategóriu. Hlavne prvý zápas ale prespal a v druhom aj keď ukázal že na to má, už to nestačilo. Že Steaua bola len papierový tiger dokázal v 3.predkole Partizan Belehrad (koef. 14,775) ktorý rumunov vyradil. Keď má klub tak nízky koeficient ako Trenčín, automaticky si fasuje o veľmi silných protivníkov od začiatku súťaže. Alebo musí mať šťastie na žreb ako kazašská Astana (3,825), ktorá vyradila postupne Maribor (22,2) a Helsinky (11,4) a APOEL (35,4). Pri všetkej úcte, Trenčín by dvoch z troch týchto teamov určite nechal za sebou.

Krajina ako Slovensko, s nízkym celkovým koeficientom, je odkázaná na štart všetkých svojich zástupcov už v 1.predkole EL. Že je to náročná a dlhá cesta, podčiarkuje už len fakt, že zatiaľčo napríklad Žilina odohrala v EL a našej lige už 13 zápasov, napríklad také Moravce len 6. Ak by sa prebojovala do skupiny EL, odohrala by aj s predkolami a našimi ligovými zápasmi spolu 33 duelov len počas jesene, čo spomínané Moravce odohrajú až v máji 2016. Následky sú jasné – vykratovaní hráči, zranenia, pokles formy.

O to viac teší fakt, že zo 102 klubov, ktoré štartovali už v 1.predkole, to do 4.predkola dotiahlo iba 9 klubov a medzi nimi aj naša Žilina. A už v prvom či druhom predkole stroskotali družstvá, papierovo oveľa silnejšie. Ako husársky kúsok znie fakt, že dokonca do skupiny EL sa z 1.predkola dostali dva teamy – azerbajdžanská Gabala a nórsky Rosenborg. Respect.

Spartak Trnava (koef. 6,250) vstupoval do 1.predkola proti bosnianskemu Sarajevu (koef. 1,5). Že čísla niekedy nič neznamenajú, potvrdil ťažký postup po dvoch remízach. V 2.predkole narazili na severoírsky Linfield (5), ktorý zdolali v oboch zápasoch a v 3.predkole ich čakal obor PAOK (40,9). Vypadnutie po remíze a prehre s celkovým skóre 1-2 zanechalo dobrý dojem, keď si uvedomíme, že o predkolo skôr PAOK vyprášil chorvátov 6-2 a v play-off následne dánske Brondby v sumáre 6-1.

Slovan Bratislava (9,25) mal po rokoch žičlivý žreb – 1.predkolo team z Gibraltáru (0,3) ktorý dostal výprask 9-0; 2.predkolo írsky Dublin (1,1) z nádielkou 6-1. v 3.predkole dostal ruský Krasnodar (15,1) a opäť prvý nevydarený zápas poznačil odvetu. V nej to bolo po prvom polčase bolo v sumáre už 0-4, ale Slovan dal v druhom polčase takmer 5 potrebných gólov na postup, kedy rusi úplne prepadli. Z celkovým skóre 5-3 šli ďalej rusi.

MŠK Žilina (8,75) sa takmer postarala o šok v podobe postupu z 1.predkola až do skupiny EL. V 1.predkole vyradila severoírsky Glentoran (1,9) 7-1; v 2.predkole moldavskú Daciu (4,5) 6-3; v 3.predkole ukrajinskú Poltavu (11) v sumáre 3-3, kedy ukrajincov vyradila v poslednej akcii odvetného zápasu. V Play-off dostala španielske Bilbao (55,3), ktoré bolo papierovo najsilnejší team, aký behal po slovenských trávnikoch v tohtoročných predkolách. Že je lopta guľatá, ukázal prvý zápas, kedy premožiteľ Barcelony o gól prehral, ako inak v nadstavenom čase. Žilina ukázala nemeckú buldočiu mentalitu. Každý sa asi obával odvety, veď team ktorý dá štvorku Barcelone, s našimi vytrie podlahu. Ale nestalo sa, aj keď len platonicky, až do posledného hvizdu tam bola možnosť postupu. Žilina na svojej jazde vyhrala 6 z 8 zápasov a jej kanonier Jelič ostane v tabuľke strelcov na popredných miestach ešte asi pekne dlho. Bravó.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Populisti získajú, euro môže skončiť. O čom rozhodli Taliani

V Rakúsku populizmus prehral, v Taliansku mu môže rezignácia premiéra pomôcť. Neúspešné referendum vystrašilo trhy.

KOMENTÁRE

Renzi dal sám sebe mat. Dostala ho aj Európa?

Taliansky výsledok je politicky nepomerne ďalekonosnejší než rakúsky.

DOMOV

Javorčíková: Harabinova skupina zdevastovala dôveru v súdy

Dôvera v súdnictvo mierne stúpla.


Už ste čítali?