Rado

Autor: daniel moško | 13.3.2014 o 6:52 | Karma článku: 12,18 | Prečítané:  638x

V sobotu 15. marca budeme voliť prezidenta Slovenskej republiky priamo štvrtý krát. Prvý raz mám z ponuky kandidátov celkom dobrý pocit. Nebyť kandidatúry Fica, volil by som prvý raz medzi viacerými dobrami a nie ako je našim folklórom - proti niekomu.  

Zvykli sme si, že naši prezidenti ktorých sme si dosiaľ zvolili, boli v dôchodkovom veku. (Schuster 65 rokov, Gašparovič 63 resp. 68 rokov). To mimochodom aj zodpovedá roli, ktorú prezident u nás vykonáva. Slabé právomoci, ktoré má, predurčujú ich vykonávateľov k pasivite a ceremoniálnej náplni.

Je však ozaj vytesané do kameňa, že tento post nemôže zaujať niekto mladší, niekto kto by tomuto úradu dal dosiaľ u nás nepoznaný rozmer a drajv? Rada Procházku sledujem už nejaký ten rok a keď pred cca trištvrte rokom začal zbierať podpisy, rozhodol som sa vtedy pridať aj svoj. V tej dobe pravdaže oficiálny výber kandidátov bol veľmi skromný - on a Kiska (+ kvázi neistý Fico). Je pravda, aby som dal priestor aj svojej vlastnej opozícii vo mne samotnom, že je možno ozaj príliš mladý; prezident v jeho veku by sa hodil skôr do Spojených štátov alebo Francúzska. Pravda je, že ak takto mladý človek zaujme post prezidenta, politicky už dosiahol vrchol a nemá kam pokračovať. Ale napriek týmto výhradám a napriek objaveniu ďalších kandidátov, niektorých na poslednú chvíľu, som sa rozhodol nezmeniť postoj. Prajem tejto "šťuke" úspech a postup do druhého kola. Uznávam kvality pánov Kisku a Kňažka, ale možnosť voľby je krásna práve v jej slobode. Preto v sobotu u mňa Rado.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Populisti získajú, euro môže skončiť. O čom rozhodli Taliani

V Rakúsku populizmus prehral, v Taliansku mu môže rezignácia premiéra pomôcť. Neúspešné referendum vystrašilo trhy.

KOMENTÁRE

Renzi dal sám sebe mat. Dostala ho aj Európa?

Taliansky výsledok je politicky nepomerne ďalekonosnejší než rakúsky.

DOMOV

Javorčíková: Harabinova skupina zdevastovala dôveru v súdy

Dôvera v súdnictvo mierne stúpla.


Už ste čítali?