Vrcholné svetové športové podujatia a demokracia v hosťovských kraj

Autor: daniel moško | 24.2.2014 o 7:23 | Karma článku: 6,91 | Prečítané:  411x

Každé vrcholné športové podujatie, či už ide o majstrovstvá sveta vo futbale, hokeji alebo o letné či zimné olympijské hry, bývajú spravidla veľkou hospodárskou injekciou pre hosťovské krajiny. Spravidla sú potrebné obrovské investície do infraštruktúry v podobe komunikácií, športovísk, cestovný ruch si sľubuje nevídaný boom, investície vyvolávajú dopyt po pracovných miestach a nezamestnanosť klesá, krajina si robí celosvetovo pozitívnu reklamu čo podporuje následný turizmus. Je isté, že kandidátske krajiny urobia mnoho, aby práve ich kandidatúra bola tá úspešná, lobbing pracuje na plné obrátky.  

V súvislosti s práve konanými zimnými Olympijskými hrami v Rusku sa pozornosť verejnosti upriamila na demokratický deficit tejto krajiny, na porušovanie ľudských práv, potláčanie práv menšín rôzneho druhu. Viacerí vrcholní politici práve preto odmietli účasť na zahajovacom ceremoniáli; nemecká športová výprava vyšla v uvítacom programe v športovom oblečení farieb dúhy. V každom prípade mi prídu tieto gestá, snahy a kritiky ako „po funuse" a viac menej zaujímajúce verejnosť iba chvíľu. Každý chce sledovať športovcov svojej krajiny, tešiť sa z ich úspechov, a to bez ohľadu v akej krajine sa udalosť koná. Bije sa tu apolitický rozmer športu a snaha politikov upriamiť pozornosť na deficity rôzneho charakteru. Ak by boli vytýkané hodnoty na rebríčku dôležitosti z pohľadu sveta ozaj tak vysoko, krajina by nemohla dostať právo usporiadať konkrétne športové podujatie. Pozrel som sa v histórii dozadu na už konané vrcholné podujatia a na demokratické podmienky, ktoré panujú v hosťovských štátoch. Dospel som k neradostnému záveru - veľká časť krajín ktoré hostili alebo budú hostiť vrcholné podujatie, sú na opačných póloch toho, čo Západ považuje za demokraciu a umožnenie realizácie podujatí z iných ako športových dôvodov - politických, ekonomických atď. ešte nikdy nepriniesli pozitívnu zmenu.

Letné Olympijské hry 2008 sa konali v Číne (porazila Kanadu, Francúzsko, Turecko a Japonsko). Čína patrí k závažným porušovateľom ľudských práv snaď každého druhu. Akýkoľvek prejav odporu a nesúhlasu je čínskym režimom tvrdo potrestaný. Podľa odhadov medzinárodných organizácií sa dnes v čínskych väzniciach nachádzajú stovky politických väzňov. Čínsky režim prenasleduje kritikov režimu, občianskych aktivistov, pokračuje v represiách aj voči menšinám žijúcim na jej území, predovšetkým voči menšine ujgurskej, mongolskej a tibetskej. Čína hrubo porušuje náboženskú slobodu, dochádza k potláčaniu neregistrovaných cirkví a náboženských skupín a represiám. Podľa organizácie Amnesty International sa dnes v pracovných táboroch nachádza viac než 500 tisíc ľudí. Táto krajina má prvenstvo aj v počte popráv. Keďže Čína je dnes obchodnou a ekonomickou superveľmocou a navyše aj významným veriteľom amerického štátneho dlhu, mnohí radšej prižmúria obidve oči v otázke porušovania ľudských práv.

MS vo futbale 2010 sa konali v Juhoafrickej republike - Južná Afrika má liberálnu ústavu, ktorá oficiálne chráni všetky základné politické slobody. Avšak v krajine reálne existuje klíma politickej represie. Amnesty International vyjadrila vážne obavy z postupov polície ohľadom brutality, vrátane mučenia a popráv bez riadneho súdu. V krajine je výrazne obmedzená sloboda tlače. Polícia prenasleduje a mučí aktivistov, počas protestov sú na bežnom poriadku mŕtvi demonštranti. Odhaduje sa, že v krajine každoročne znásilnia 500 tisíc žien, pričom prieskum z roku 2009 odhalil, že tretina opýtaných žien bola znásilnená v uplynulom roku.
Výskyt detských a dojčenských znásilnení sú jedny z najvyšších na svete. Ústava JAR zakazuje diskrimináciu na základe sexuálnej orientácie a povoľuje homosexuálne partnerstvá. Realitou je však existencia „nápravného znásilňovania", pri ktorom muži znásilňujú lesbičky, aby ich zbavili homosexuality. Mladiství sú kvôli sexuálnej orientácii šikanovaní rovesníkmi. Pre väčšinu juhoafričanov je homosexualita nemorálna zvrátenosť prinesená dekadentnými Európanmi. V post-apartheidnej JAR sa homosexualita stala lakmusovým testom demokracie: mnohí černosi aj belosi, ktorí bojovali proti rasizmu, nedokázali prijať ľudí, ktorí sú sexuálne iní.

ME vo futbale v roku 2012 hostili spoločne Poľsko a Ukrajina. Toto rozhodnutie bolo čistý politický kalkul, ktorý mal ukázať Ukrajincom, že Európa je už blízko, napr. prostredníctvom konania vrcholného európskeho šampionátu. Práve v týchto dňoch však vidíme, že táto šanca ostala úplne nepovšimnutá. Na infraštruktúre zarobili vybrané skupiny a občiansko-právny stav vidíme v priamom prenose.

MS v hokeji v tomto roku bude hostiť Bielorusko, kde platí to isté čo v stati vyššie a navyše je malou kópiou Ruska a v mnohých ohľadoch sú tam podmienky ešte v horšom stave ako u veľkého brata. Prečo takáto krajina má hostiť MS v hokeji neviem, nevidím do hláv pánov z IIHF.

MS vo futbale 2022 bude hostiť Katar, a tu už platí, že čím ďalej, tým horšie (porazil USA, J.Kóreu, Japonsko a Austráliu). Odhliadnuc od toho, že púštna krajina s 45 stupňovými letnými teplotami má hostiť svetový futbalový výkvet (kvôli čomu sa plánuje presun turnaja na január, čo naruší európske kontinentálne súťaže), má ako moslimská krajina len veľmi málo spoločné s uplatňovaním demokracie. Na nátlak FIFA činovníci pripustili, že ak by sa náhodou Izrael kvalifikoval na ich MS, bude im „povolené" štartovať. Navyše stav ľudských práv v Katare zostáva problémom pre mnoho mimovládnych organizácií. Podľa amerického ministerstva zahraničia, emigranti, pracovníci národov z celej Ázie a niektorých častí Afriky sú podrobení núteným prácam a v niektorých prípadoch prostitúcii. V krajine existuje závažné obmedzenie slobody pohybu (napríklad zabavenie pasov, cestovných dokladov alebo povolenie pre odchod), ľubovoľné zadržanie. Katar má sponzorské zákony, ktoré boli široko kritizované ako "moderné otroctvo". Katar zachováva trest smrti, bičovanie sa používa ako trest za konzumáciu alkoholu alebo nedovolené sexuálne vzťahy. Za homosexualitu hrozí 5 ročné väzenie.

Na záver ešte raz spomeniem Rusko. Táto krajina hostila MS v hokeji v roku 2000 a 2007, tento rok sa tam koná zimná Olympiáda, v roku 2016 opäť MS v hokeji a v roku 2018 bude hostiť MS vo futbale. Ak si prečítate prvý odsek článku, je zrejmé že krajina behom 18 rokov usporiadala/usporiada päť vrcholných športových podujatí (v prípade MS 2018 porazila Anglicko, Portugalsko/Španielskú kandidatúru a Belgicko/Holandskú) a dostala tak šancu na veľký ekonomický stimul, v porovnaní s inými krajinami nevídaný.

Keď si dáme dokopy krajiny ktoré som spomenul v článku, vrátane toho aké krajiny boli porazené v boji o usporiadanie podujatí, uvidíme veľmi pochmúrny stav. Demokracia a práva sú na poslednom mieste pri hlasovaní delegátov hnutí. A tak pomaly pred každým podujatím vidíme už ošúchanú pesničku - protesty ľudskoprávnych organizácií či pózy politikov odmietajúcich účasť.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Populisti získajú, euro môže skončiť. O čom rozhodli Taliani

V Rakúsku populizmus prehral, v Taliansku mu môže rezignácia premiéra pomôcť. Neúspešné referendum vystrašilo trhy.

KOMENTÁRE

Renzi dal sám sebe mat. Dostala ho aj Európa?

Taliansky výsledok je politicky nepomerne ďalekonosnejší než rakúsky.

DOMOV

Javorčíková: Harabinova skupina zdevastovala dôveru v súdy

Dôvera v súdnictvo mierne stúpla.


Už ste čítali?