Seniori v našej spoločnosti

Autor: daniel moško | 13.10.2013 o 7:44 | (upravené 13.10.2013 o 12:27) Karma článku: 9,50 | Prečítané:  1278x

Dnes si neoficiálne pripomíname deň starých rodičov. Starí rodičia vždy plnili rolu tmeliaceho prvku každej rodiny. Boli to oni, kto podporoval prvú a druhú generáciu svojich potomkov. Zastrešovali širšiu rodinu a dodávali ostatným ten pravý pocit domovského tepla. Kedysi sa tešili starí ľudia úcte – celý život pracovali, vytvárali hodnoty, boli zdrojom vedomostí. Toto sa v posledných desiatkach rokov radikálne zmenilo, v ich neprospech.

Ako kandidát na poslanca vo voľbách do BSK by som samozrejme mohol teraz zaplniť ďalší priestor víziami o tom, čo všetko by sa malo a dalo zlepšiť v živote a zaradení starých ľudí v spoločnosti. Bratislava starne, onedlho bude v meste 100 tisíc seniorov, o ktorých sa bude treba postarať. Určite je potrebné vytvoriť im podmienky na možnosti plnohodnotného prežitia jesene života - skvalitniť pre nich poskytované služby v existujúcich zariadeniach, po materiálnej aj personálnej stránke. Podporovať aktívny život v seniorskom veku, napríklad cestovnými zájazdmi, ponukou vzdelávania, cvičenia, kurzov na pc, voľným vstupom na kultúrne a športové zariadenia mesta, návštevou univerzít tretieho veku a rozvíjať domácu opatrovateľskú službu, aby seniori mohli čo najdlhšie zostať doma vo svojom prirodzenom prostredí. Uľahčiť prístupnosť do verejných budov, úradov, nemocníc, nákupných centier seniorom aj ľuďom s pohybovým obmedzením dobudovaním bezbariérových prístupov.

Áno to všetko by bolo veľmi pekné. Toto všetko pomáha možnostiam ako tráviť čas, ale toto bude téma o tom, aké majú reálne postavenie v spoločnosti. Keď vezmem generáciu svojich starých rodičov, v ich živote vládla z dnešného pohľadu prísna disciplína. Svojim rodičom vykali. Aj vtedy existovali sociálne rozdiely a iste starší ľudia patrili k tým chudobnejším, rovnako ako dnes. Niečo sa však radikálne zmenilo - úcta k nim. S liberalizáciou hodnôt v priebehu uplynulých 60tich rokov došlo aj k uvoľneniu vzťahov, relativizácie. S posunom k egocentrickému vnímaniu hodnôt, k individualizmu a vyzdvihovaniu spotreby a honbou za majetkom ako k hodnotám číslo jeden, sa postupne začala vytrácať úcta k starším. Postupne sa dostali vďaka finančnej insolventnosti na okraj spoločnosti. Pretože dnes je zaujímavý a uznávaný iba ten, ktorý má prostriedky a spotrebúva. Starí ľudia to dnes nie sú. Ruka v ruke s rapídnou modernizáciou všetkých aspektov života už nie je záujem ani o ich životné rady. Svet, ktorí žili ich starí rodičia a ktorí teraz oni žijú v tejto roli sa úplne zmenil. Oni, ktorí celý život tvorili hodnoty a absorbovali vedomosti, sú zrazu nepotrební a miesto pomyselného piedestálu a uznania sú odsúvaní ako nepotrební a nadbytoční „chudáci". Dnešné deti žijúce a vedené v honbe za spotrebou, ktorú vidia všade naokolo, už nemajú prečo k nim vzhliadať s úctou. Samozrejme, našťastie nie všetky, aby som nepaušalizoval, ale trend je jasný. Stačí, čo vidím počas prechádzky s vlastnou dcérkou, keď pozorujem jednanie iných detí k ich starým rodičom, čo ale súvisí s výchovou danou ich rodičmi. Toto bude mať veľmi nepriaznivý vplyv v budúcnosti nielen na obgeneračné vzťahy, ale aj medzigeneračné. Starým ľuďom by bolo potrebné prinavrátiť úctu spoločnosti, ktorá ich desaťročia v produktívnom veku žmýkala a teraz odhodila.

Toto žiaľ bude asi možné až keď nastane celková zmena zmýšľania spoločnosti. Ale začať môžeme každý u seba, už dnes.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Populisti získajú, euro môže skončiť. O čom rozhodli Taliani

V Rakúsku populizmus prehral, v Taliansku mu môže rezignácia premiéra pomôcť. Neúspešné referendum vystrašilo trhy.

KOMENTÁRE

Renzi dal sám sebe mat. Dostala ho aj Európa?

Taliansky výsledok je politicky nepomerne ďalekonosnejší než rakúsky.

DOMOV

Javorčíková: Harabinova skupina zdevastovala dôveru v súdy

Dôvera v súdnictvo mierne stúpla.


Už ste čítali?