Bratislavský župan - zlé a horšie

Autor: daniel moško | 6.4.2013 o 8:12 | Karma článku: 7,82 | Prečítané:  800x

Tothoročné župné voľby sa blížia a s pokračujúcim časom sa kryštalizujú aj kandidáti na tento post, budúci súperi v boji o šéfa Bratislavského kraja. Pozrime sa na dvoch mediálne známych a pravdepodobných kandidátov.

Pavol Frešo pôsobí v aktívnej politike od roku 1992, kde do roku 2006 pôsobil v Demokratickej strane, po ktorej zániku sa stal členom SDKÚ. Časom obsadil post predsedu miestneho zväzu v Starom Meste v župných voľbách 2009 získal post župana BSK; nakoniec pred rokom v máji zvíťazil v straníckych primárkach, kedy porazil Luciu Žitňanskú a stal sa predsedom strany. Zdá sa že bude spoločným kandidátom pravice aj v tohtoročných voľbách a tomuto kroku nie celkom rozumiem a opriem svoje tvrdenia o štatistické fakty: je zvláštne, že post župana za pravicu má obsadiť osoba zo strany, ktorá má v posledných rokoch fatálny prepad preferencií vo viacerých voľbách – VÚC 2009 vyhral ešte kandidát SDKÚ – práve P. Frešo v druhom kole so ziskom 66 tisíc hlasov (vs 43 tisíc hlasov pre Bajana), ale treba vidieť aj fakt že účasť voličov bola iba 20%. V komunálnych voľbách 2010 pravica nedokázala v Bratislave vyhrať, kedy pri účasti voličov 33,5% vyhral „nezávislý“ kandidát Ftáčnik. V parlamentných voľbách v tom istom roku pritom SDKÚ získala v Bratislave 29,5% a pravica celkovo cez 60%. Potom to už išlo strmo nadol – v parlamentných voľbách 2012 získala SDKÚ v Bratislave 14% (polovicu ako dva roky predtým a pravica celkovo 53%). Zaujímavým je fakt, že aj keď v krúžkovaní dostala Žitňanská celoslovensky cez 100 tisíc hlasov a Frešo 21 tisíc, v súboji o predsedu strany svoju súperku zdolal. Hlas voličov ostal nevypočutý. Výsledky agentúr za posledný rok hovoria o podpore strany okolo 8%, pričom v istej perióde sa strana pohybovala na hrane 5%. Možno aj „vďaka“ predsedovi, ktorý mal podľa krúžkovania pätinovú voličskú podporu. Ak má byť toto kandidát celej bratislavskej pravice, a práve z tejto strany, potom je niečo nedobré v tomto zoskupení.

Monika Flašíková Beňová vstúpila do politiky ako spoluzakladateľka strany SMER, kde bola do roku 2006 podpredsedníčkou. V roku 2004 sa stala poslankyňou Európskeho parlamentu za SMER. V tých rokoch jej popularita kulminovala, kedy v komunálnych voľbách 2006 v súboji o primátora Bratislavy obsadila druhé miesto (39 tisíc hlasov vs 67 tisíc hlasov Ďurkovského). V roku 2009 sa opäť stala poslankyňou EP. Ak pravica vyslala voličom svojim rozhodnutím veľmi chabý signál, SMERu sa to podarilo s veľkým prehľadom prekonať... navrhnúť osobu, ktorá rieši posledných 9 rokov prácu vo vzdialenom Bruseli a stala sa pre voličov takmer neviditeľnou, je kúsok hodný stratéga, ktorý je buď šialený alebo geniálny. Pravda, značka je značka, a SMER v rokoch 2006 – 2012 vzrástol v Bratislave z 20 na 33% možno kalkuluje práve s týmto faktom.

Osobne si myslím, že je čas pre niekoho nového, nie známu tvár sprofanovanej pravice, nie neviditeľnú tvár silnej ľavice. Čas pre niekoho nového, mladého, nezaťaženého a dynamického, ktorý zaujme a osloví apatických voličov, ktorí majú ako väčšinou možnosť voliť opäť iba medzi dvoma nedobrými možnosťami.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Kotleba vymenil byt za rodinný dom, kúpil ho za stranícke peniaze

Predseda extrémistickej ĽSNS Marian Kotleba pred voľbami vyhlasoval, že do politiky nejde zbohatnúť. Po nich začal zveľaďovať majetok strany, ktorý využíva.

PLUS

Zápchy v Bratislave budú menšie, ak sa úradníci spamätajú

Bratislava chce postaviť nové cesty.


Už ste čítali?