Kam kráča slovenský futbal?

Autor: daniel moško | 29.7.2012 o 16:25 | Karma článku: 1,92 | Prečítané:  763x

Na margo výsledkov našich zástupcov v pohárovej Európe som sa zamyslel, kam kráča naša futbalová liga? Bez ohľadu na to, ako dopadne v ďaľšom priebehu Spartak Trnava je očividný fakt, ktorý je trvalý – naše mužstvá nie sú konkurencie schopné v európskej konfrontácii.

Pozrime sa, aké družstvá hrajú našu najvyššiu súťaž a dôvod tohto stavu je jasný. Terajšia mapa účastníkov najvyššej súťaže zahŕňa nasledovné mestá – Bratislava, Trnava, Nitra, Senica, Myjava, Trenčín, Banská Bystrica, Žilina, Zlaté Moravce, Ružomberok, Prešov, Košice. Ide o mestá odlišného charakteru – od Bratislavy s 465 tisíc obyvateľmi cez Košice s 240 tisíc po Zlaté Moravce s 13 tisícmi a Myjava s 12 500 obyvateľmi. Ďalej je do očí bijúci fakt prehustenia západného regiónu a napríklad Senica a Myjava sú vzdialené iba 16km. Pomaly smerujem k jadru problému. Slovenský futbal potrebuje menej klubov na najvyššej úrovni, ktoré budú zároveň sústredené v najväčších mestách (ktoré by mali byť ekonomicky najžičlivejšie klubu). Na prvý pohľad definícia vyzerá jasne diskriminačne – nemajú právo mať prvoligový futbal tí ktorí v tom ktorom mieste/meste súčtom rôznych faktov dokážu dať dokopy takú kvalitu prostredia aj hráčov, že sú schopní najvyššiu súťaž vybojovať? Ja sa ale pýtam na ich prínos v celoslovenskom meradle, keďže téma je o slovenskom futbale. Poviem to tvrdo ale cítim to ako pravdivý fakt – pre mestá ako Zlaté Moravce, Myjava, Senica, Dubnica, Ružomberok ktoré už boli / sú v prvej lige alebo Moldava, Michalovce, Podbrezová ktoré sa o ňu snažili / snažia slúži úsilie o prvú ligu k dobru v tom, že je klub nútený vybudovať solídne štadióniky s kapacitou pár tisíc sedadiel, prostredie na vyššej úrovni ako je tomu zvykom v iných mestách. Tomu tlieskam. Bez prvej ligy by štadióny v Senici, Myjave, Moravciach, Senci a inde boli v dezolátnom stave. Takže tu máme prínos pre samotné mestá/kluby – kvalitné zázemie. To samozrejme súhrnne zvyšuje kvalitu podmienok v celej lige. Kde je ale prínos pre Slovensko – a teraz mám na mysli európsku konfrontáciu? Sú tieto teamy kvalitatívnym prínosom, ktorý prinesie Žline, Slovanu či Trnave ťažší boj o predné priečky? Dajú im súboje s nimi lepšie ostrohy do európskych zápasov? Obávam sa že nie. Zlaté Moravce si pripísali čiarku do klubovej vitríny v podobe štartu v európskej súťaži... rovnako ako pred nimi Púchov, Senec, Humenné, Ružomberok (kde tieto kluby sú dnes? Okrem RK). Získajú nula bodov do slovenského rankingu a po prvom kole sa zväčša lúčia. Výnimkou je napríklad Senica ktorá sa zaradila medzi našu špičku a v tomto ročníku EL sa dostali aspoň cez jedného súpera. Tu sa blížim k druhému bodu pointy – tento klub reprezentujúci Záhorie dostal konkurenta v podobe 16 km vzdialenej Myjavy. Pôvodná spádová oblasť Senice (ak niekto robil takýto prieskum) zahŕňala aj futbalu chtivých ľudí z Myjavy a okolia, tá sa však svojmu susedovi vyrovnala a postúpila do 1.ligy. Miesto Senických vízií o plnom štadióne (ktoré sa aj tak nenaplnili) teraz možno čakať znova úbytok na Senickej návštevnosti. Tá Myjavská stúpne. Na nejaký čas. Zároveň je na zamyslenie, že ľudnaté mestá ako Prievidza, Poprad či Martin (60-70 tisíc obyvateľov) hrajú v 3.-4.lige, pričom ekonomický potenciál určite majú.

 

Tak a teraz riešenie: našu ligu by malo hrať maximálne 8 teamov ktoré budú zároveň reprezentovať krajské mestá. Podnikateľské sily z celého kraja sa musia snažiť nechať svoje úsilie a zdroje v tomto jedinom bode, v jedinom meste, ktoré má zo štúdie najlepšiu hustotu obyvateľstva, najviac sústredného obchodu a služieb. V týchto centrách je treba vybudovať silné kluby ktoré budú reprezentovať svoje kraje. Potom si viem predstaviť kluby, ktoré by mali solídne štadióny (s 10-15 tisícovou kapacitou), kvalitné zázemie, hráčov a podmienky. Príklad – predstavte si peniaze, úsilie a zdroje z klubov ako Senica , Myjava, Trenčín sústredené v jednom z nich. Podľa mňa 1+1+1 je viac ako 1 samostatne. Aký štadión by bol za tie peniaze? Akí hráči? Teraz je stav taký, že Senica má štadión pre cca 4000 ľudí, Myjava pre 2000 a Trenčín cca 3000. Sústreďme zdroje v jednom bode, zahoďme okresný lokal-patriotizmus a dá sa dosiahnuť viac! Pozrite si mapu 1. a 2. ligy a skúste si pospájať zdroje z 24 mužstiev do ôsmich. Potom, keď bude lepšie zázemie, kvalitnejšie a kultúrnejšie štadióny, lepší hráči – prídu aj diváci.

 

A čo teda ostatné mestá a ich snaha mať doma dobrý futbal? Moje riešenie vyzerá ako uzavretá súťaž a vieme, že kde nie je konkurencia, tam je stagnácia. Riešenie vidím v spojení tejto top-miny ligy so súťažou inej krajiny – či rakúskou alebo českou. Viem, žiadne terno, ale táto spoločná liga by bola určite o niečo kvalitnejšou a uzavretou iba v istej miere – najslabší team by hral baráž s víťazom 2.ligy. Snaha na oboch póloch (zostup/postup) by bola oveľa väčšia. Demokraticky by dala možnosť postupu pre tých dole, ale tím hore by umožnila dvihnutým prstom opravnú šancu na ešte kvalitnejšiu prácu v prípade zotrvania. A medzinárodná konfrontácia by dala súťaži iný náboj.

Snimkablog.PNG

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Populisti získajú, euro môže skončiť. O čom rozhodli Taliani

V Rakúsku populizmus prehral, v Taliansku mu môže rezignácia premiéra pomôcť. Neúspešné referendum vystrašilo trhy.

KOMENTÁRE

Renzi dal sám sebe mat. Dostala ho aj Európa?

Taliansky výsledok je politicky nepomerne ďalekonosnejší než rakúsky.

DOMOV

Javorčíková: Harabinova skupina zdevastovala dôveru v súdy

Dôvera v súdnictvo mierne stúpla.


Už ste čítali?