Slovensko v pohároch 2011

Autor: daniel moško | 26.8.2011 o 4:38 | (upravené 26.8.2011 o 4:45) Karma článku: 2,69 | Prečítané:  1098x

Máme za sebou „zahrievaciu časť" tohtoročných európskych pohárových súťaží. Súčasný modul určuje, že až po prekonaní troch predkôl v Lige majstrov a štyroch v Európskej lige začína tá „seriózna" etapa klubových zápolení. Poďme sa pozrieť ako zatiaľ dopadli tento rok naši zástupci.

Začnem FK Senica, futbalovou šťukou minuloročnej sezóny. Nikto iste nemal veľké oči či ambície kam by to tento klub mohol doťiahnuť, ale na naše pomery klub predstavoval istú silu a možno prechod aspoň cez jedno predkolo sa predpokladal. Klub však začínal až v 3.predkole a ako nenasadený, s minimálnym koeficientom. Salzburg bol súper z kategórie stredne ťažkého rangu, nie je to žiaden veľkoklub. Prvý zápas v rakúsku však ukázal veľkú priepasť a Salzburg mal drvivú prevahu vyjadrenú len jedným gólom. V odvete na maličkom štadióne ktorý fanúšikovia nedokázali vypredať Senica dostala nováčikovskú lekciu a aj keď prejav bol sympatický, prehra bola zaslúžená. Otázkou ostalo aký má pre Slovensko zmysel aby ho v Európe reprezentovali kluby z malých miest ktoré „prinesú" do koeficientu 0,00 bodu a pre ktoré je vrcholom umiestnenie v top 4 našej ligy a reálne nemajú potenciál ani zázemie na nejaké pravidelné účinkovanie v pohároch. Je to fajn pre mesto/klub, príjemná spomienka, ale čo to prinesie Slovensku je diskutabilné. (Salzburg v 4.predkole narazil na Omoniu Nikozia a postúpil cez neho do skupiny UEFA) Senica v sumáre - 2záp  - 0 0 2 - skóre 0-4.

MŠK Žilina aj keď so slabším kádrom oproti minulej sezóne bol v 2.predkole proti Islanďanom favoritom. Team ktorý hral vlani skupinu Ligy majstrov mal cez tohto súpera prejsť s prstom v nose. Mal, papierovo. Avšak zlyhal. Ak niekto bude argumentovať že islandský team bol rozohratý z domácej súťaže zároveň pripúšťa že islandské teamy sú na úrovni slovenských, a to v globále nesedí ani náhodou. Žilina pôsobila neisto, a aj keď v odvete sa zlepšila a siahala na predĺženie, v prvom zápase sa dala zaskočiť ako nováčik a nechovala sa ako skúsený team. Kto videl nedeľný zápas Žiliny s Trnavou, videl aj to čo ich trápi túto sezónu - pekný prejav, kombinácie, technika (a proti Reykjaviku nebolo ani to), ale žalostná koncovka. Môže sa Vám nepáčiť táto kritika, ale mužstvo ako Žilina, ktoré chce byť vlajkovou loďou slovenska, si toto jednoducho dovoliť nemôže. (Reykjavík v 3.predkole následne vypadol z gruzínskym Tbilisi v pomere 1-6) Žilina v sumáre - 2záp - 1 0 1 - skóre 2-3

Spartak Trnava. Začalo byť pomaly ľudovou zábavkou sa pozerať na vystúpenia Trnavy cez prsty a bez rešpektu. Nie neoprávnene. Čo štart, to koniec v prvom dvojzápase, a to v každom z posledných pokusov o prienik do Európy. A zo slabučkými súpermi. Tento rok vyšiel vstup proti Zete výborne víťazstvom 3-0. Odveta bola zvládnutá s celkovým postupovým skóre dvojzápasu 4-2. Takisto vyznel dobre prvý zápas proti Tirane. Odveta , výhra 3-1 a hlavne štýl druhého polčasu začal naznačovať že toto je iná Trnava na akú sme boli zvyknutí. V dobrom. Hráči ako Raška, Koubský, Hanzel, Procházka, Karhan či Tomaček (a zranený Kone či novo príchodzí Oravec) ukazujú na solídny team s novým duchom a prejavom. Nešťastná prehra v Sofii, pričom Trnava nebola horším teamom, vyburcovala Spartak v odvete k thrilleru a aj keď penalty sú vždy o šťastí, podľa môjho názoru bola Trnava v dvojzápase celkovo lepšia. Ich cesta z 1.predkola začínala pripomínať cestu parného valca, pričom papierovo vypadnutie s Levski by sa nebralo tragicky lebo to už je klub s určitou váhovou kategóriou a týmto Spartak definitívne prekročil svoj tieň. Naraziť už mohol jedine na súpera ozaj silného rangu. Lokomotiv Moskva v 4.predkole bol takýmto súperom. Spartak prespal prvý polčas v Moskve a v druhom sa snažil držať súpera na dištanc, výsledok 0-2 napokon nebol úplne zlý, pretože rozdiel v kvalite bol očividný. V odvete si ruský team postup postrážil, Spartak žil prvý polčas, ale hektický druhý znamenal koniec. Osem zápasová porcia pre Trnavu je rozhodne výborná šichta a zaslúži si pochvalu. Účinkovanie v skupine UEFA by bola fantázia a tento rok možno aj príliš veľké sústo. Snaď budúci rok. Trnava v sumáre - 8záp - 3 2 3 - skóre 11-9.

Slovan Bratislava šiel do tohtoročnej Ligy majstrov s veľkými ambíciami. Mužstvo ktoré neprehralo na jar jediný zápas bolo dobre poskladané, so strelcom-zabijakom Šebom. Liga majstrov je však top súťaž a každý team – majster svojej krajiny v predkolách, musí niečo vedieť, a je jedno že je to majster napr. Kazachstanu. Tobol sa v Bratislave ukázal solídne a len vôľa dotlačila oslabený Slovan k výsledku 2-0. Odvetu zvládol v oveľa menšom strese a aj s prispením vlastného gólu potvrdil postup remízou. APOEL mnohými podceňovaný sa nachádza trochu inde ako náš majster. Prvý zápas u súpera vyznel paradoxne lepšie, aj keď druhý polčas to bola jedna veľká cyperská lavína. V odvete však žiaľ majster hral s taktikou udržať čo najdlhšie bezgólový stav a snaď sa dostať k penaltám. Súper ktorý bol o dva leveli vyššie v technike, rýchlosti a myslení to odmietol a zaslúžene v dvojzápase postúpil. (APOEL následne vyradil aj poľského majstra v sumáre 3-2, a postúpil do hlavnej fázy). Po skúsenostiach so žrebmi v minulých sezónach sa čakalo či Slovan dostane opäť niekoho v štýle „Ajax“ a žreb „nesklamal“. V 4.predkole Európskej ligy dostali belasí giganta s menom AS Rím. Papierovo to vyzeralo na dosť chmúrnu perspektívu a prvý polčas s Rímom doma bol akoby pokračovaním duelu s APOELom. Kto zápas videl si však musel všimnúť že Rimania nepredčili ani v rýchlosti či technike APOEL. Pôsobili síce solídne ale nie oslnivo a druhopolčasový Slovan ukázal jednoznačne naj-výkon tejto sezóny (možno aj vďaka „Weiss efektu“ ktorý evidentne poslal na trávnik po prestávke iný team) a zrazu to išlo – pasy, obhodenia, kolmice, prihrávky z prvej. Slovan mohol inkasovať 2-3 góly, ale rovnaký počet mohol dať. Do odvety išiel s víťazstvom 1-0. Rimanom vyšiel úvod odvety v silnom zložení výborne, hrali o triedu lepšie ako vonku a bolo prekvapením, napriek loptovej prevahe, že sa nekonal žiadny drvivý tlak. Ten prišiel v rozpätí 45.-65.minúty a veľká pochvala ide brankárovi Putnockému. Ešte jeden hráč sa však vpísal do análov. A jeden tréner. Kúzelník Weiss poslal na trávnik Štepanovského a ten zasadil Rimanom ohromný úder v čase, keď ich tlak poľavil a boli bezzubí. Každý čakal možno predĺženie, ale do dejín idú výsledky 1-0 a 1-1 a postup Slovana do skupiny UEFA. Slovan teda prekročil vlaňajší smolný tieň s menom Stuttgart a ocitol sa v solídnej futbalovej spoločnosti a zahrá si ešte 6 zápasov. Slovan v pohároch dosiaľ – 6záp – 2 3 1 – skóre 5-4.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Populisti získajú, euro môže skončiť. O čom rozhodli Taliani

V Rakúsku populizmus prehral, v Taliansku mu môže rezignácia premiéra pomôcť. Neúspešné referendum vystrašilo trhy.